Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB’nin Eski Başkan Yardımcısı Büyük Çaplı Parasal Teşviğe Geçerli Sebep Göremiyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB) eski Başkan Yardımcısı Constancio, yatırımcıları büyük bir parasal teşviğe ilişkin beklentilerini yüksek tutmamaları için uyardı.
AMB’nin Eski Başkan Yardımcısı Büyük Çaplı Parasal Teşviğe Geçerli Sebep Göremiyor
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) eski Başkan Yardımcısı Vito Constancio, bankanın parasal teşvik politikasında yeni kararlara yöneleceği 12 Eylül toplantısı yaklaşırken bazı çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Piyasaların AMB’den beklentisinin oldukça yüksek olduğuna işaret eden Constancio, bankanın büyük bir parasal genişleme politikası uygulamasına gitmesi için yeterince sebep bulunmadığını savundu.

AMB tarafından kritik kararların alınacağı 12 Eylül’den beklentilerini yüksek tutan yatırımcılar Constancio’ya göre beklentilerini azaltmalı.

Yatırımcılar Beklentilerini Yüksek TutuyorMerkez bankalarının piyasaların beklentileriyle uyumlu davranmak zorunda olmadığını düşünen Constancio, Euro Bölgesi’nin resesyon riski altında bulunmadığını belirterek şu durumda büyük çaplı bir teşvik programına gereksinim olmadığını öne sürdü.

Piyasaların ihtiyaç olandan çok daha fazlasını fiyatlamasının kendisini endişelendirdiğini söyleyen Constancio’nun bu görüşleri çoğu ekonomist ve banka yetkilisinin savunduklarına biraz ters gibi görünüyor.

AMB bilindiği gibi Temmuz ayında para politikasında herhangi bir değişiklik yapmamış, ardından konuşma yapan Başkan Mario Draghi ise parasal teşviklerin oldukça önemli olduğuna dikkat çekmişti.

Bankanın Draghi’nin bu açıklamasıyla uyumlu hareket edeceği şu an için kuvvetli bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Banka Draghi'nin Açıklamalarıyla Uyumlu Hareket EdecekYatırımcıların tahminlerine göre mevduat faizinde 15 baz puanlık bir düşüş olacağı söyleniyor. Bununla birlikte ekonomistlerin görüşü varlık alımlarının 1 yıl boyunca ayda 30 milyar Euro (33 milyon dolar) tutarında olacağı yönünde.

Diğer taraftan kısa zaman önce Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing,  AMB’nin faiz indirimine gitmesinin ekonomiyi en az düzeyde etkileyeceğini belirterek bankanın gevşek para politikası izlemesinin pek çok yan etkisi olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

AMB’nin olası bir faiz indirimine yönelmesiyle varlık fiyatlarında artış olacağını ve bunun da yatırımcılar açısından bazı problemlere yol açacağını öne sürdü. Faiz oranlarındaki düşüşün toplumun büyük çoğunluğuna bir fayda getirmeyeceğini söyleyen Sewing, toplumda ayrışmaların görüleceğini iddia etmişti. AMB’nin bazı yetkilileri ise daha fazla teşvik sağlanacağından şüphe duyuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu