Yatırım yapmaya başla!

AMB Başkanı Mario Draghi’nin Yerini Alabilecek Başlıca İsimler!

Görev süresi gelecek yıl dolan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin yerine gelebilecek isim hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulunuldu. Detaylar aşağıda;
AMB Başkanı Mario Draghi’nin Yerini Alabilecek Başlıca İsimler!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin yerine gelebilecek isimle ilgili farklı yorumlar yapılmaya devam ederken, AMB’deki üst düzey bir görev değişiminin Draghi’nin yerini alacak aday hakkında büyük bir ipucu verebileceği söylendi.

Sonuçta, “Super Mario” olarak da tanımlanan Draghi’nin müstakbel halefi, tüm dünya için önemli bir soru işareti. Keza euro bölgesinde gelecek para politikasını kimin kontrol edeceği piyasaları da yakından ilgilendiriyor. AMB’nin yeni başkanının kim olacağını bilmek, dünya çapındaki bütün yatırımcılar için kritik çünkü sorunun cevabını öğrenmek, euro alanında faiz oranları yörüngesi hakkında daha net bir anlayış anlamına geliyor.

İşte bu nedenle 2019’un Ekim ayında görevi bırakacak olan Mario Draghi’nin yerine kimin gelebileceğine neyin işaret ettiği hususundaki iddia fazlasıyla dikkat çekti.

AMB Başkanı Mario Draghi'nin Yerini Kim AlacakBuna göre, Mario Draghi’nin koltuğu bırakmasına kadarki dönemde Avrupa’da doldurulması gereken çok sayıda pozisyon olduğu söylendi. Ve söz konusu atamaların, Frankfurt’taki koltuğu kimin dolduracağına ışık tutacağı bildirildi. Örneğin, İspanya’nın Eski Ekonomi Bakanı Luis de Guindos bu yılın başlarında Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak göreve başlamıştı.

Pek çok analist bu nedenle Avrupa Merkez Bankası’nın üst düzey yöneticisinin bir Kuzey Avrupalı olabileceğini, o kişinin de oranları daha hızlı yükseltmeye eğilimi olabileceğini öne sürdü.

AMB Yeni Başkanı Kuzey Avrupalı Olabilir Öte yandan, milliyetçilik dengesinin AMB’nin üst yönetimi için çok önemli olduğu ve dolayısıyla bunun Avrupa’daki banka denetleme sistemine liderlik edecek gelecek atama hakkında önemli bir ipucu olarak görülebileceği kaydedildi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Denetleme Kurulu Başkanı Daniele Nouy’un da bu yılın sonunda 5 yıllık görev süresinin sona ermesine karar verdiği aktarıldı.

Şu anda Fransız bankacılık uzmanı Daniele Nouy’un yerini alabilecek Andrea Enria, Robert Ophele ve Sharon Donnery olmak üzere 3 isim olduğu belirtildi.

Daniele Nouy'un Yerini Alacak İsim AMB Yeni Başkanı Hakkında Fikir VerecekSharon Donnery İrlanda Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı, Andrea Enria Avrupa Bankacılık Otoritesi Başkanı ve Robert Ophele Fransız bankacılık düzenleyicisinin başkanıydı. Ancak burada da Avrupa Parlamentosu’nun ilk 2 ismi Robert Ophele’ye kıyasla daha fazla desteklediği öne sürüldü. ING’nin Baş Ekonomisti Carsten Brzeski de konuya ilişkin; “açıkçası her ikisi de mükemmel ve iyi nitelikli adaylar, ne var ki uyruk kesinlikle önem arz edecektir” diyerek şu yorumda bulundu:

“İrlanda Merkez Bankası Başkanı Philip Lane’nin AMB’nin yönetim kurulunda başkan ya da baş ekonomist olarak yer alma şansının yüksek olduğunu düşünürsek, Donnery’nin şansı düşük olur.”

İrlanda Merkez Bankası Başkanı Philip Lane ve Sharon Donnery Arasında Yarış Çünkü Bzeski, AMB’nin iki yüksek profilli pozisyonunda iki İrlandalıyı görmenin zor olduğunu dile getirdi. Bunun yanında ING ekonomisti, Mario Draghi’nin ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanı olma konusunda Andrea Enria’nın İtalyan vatandaşı olması nedeniyle açık bir avantajı olduğunu vurguladı.

Yine de diğer analistlerin AMB’nin üst pozisyonları hakkında farklı fikirleri olduğu, mesela Berenberg’in Avrupa ekonomisti Florian Hense’nin yarışın favorisi olarak Sharon Donnery’yi gösterdiği aktarıldı. Hense’ye göre Donnery, kuzey euro bölgesi üye ülkelerinin desteğine sahipti ve bunun yanında Avrupa kurumlarında cinsiyet dengesini geliştirme hamleleri Donnery’nin şansını artırabilirdi.

Ancak Berenberg ekonomisti, burada İrlanda’nın Donnery’i ne kadar destekleyeceğinin ve Donnery için Philip Lane’i feda etmeye ne kadar istekli olduğunun durumu değiştirebileceğini de ekledi. Son olarak, AMB’nin yeni aday için ne zaman oylama yapacağını açıklamadığı fakat Financial Times’ın 7 Kasım tarihine işaret ettiği bilgisi paylaşıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum