Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Başkanı Christine Lagarde “Helikopter Para”ya Sıcak Bakmıyor

Koronavirüsün ülkelerde yarattığı zararı gidermek için çok daha fazla önlem alacaklarını söyleyen AMB Başkanı Lagarde, vatandaşa doğrudan para dağıtmanın gündemde olmadığını söyledi.
AMB Başkanı Christine Lagarde “Helikopter Para”ya Sıcak Bakmıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde corona virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 178.371’e çıkarken, bunların yarısından fazlasını Avrupa ülkeleri oluşturuyor. Sadece İtalya’da 24.648, İspanya’da 21.717 can kaybı rapor edildi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Mart ayında yaptığı açıklamada piyasa istikrarını sağlamak için İtalyan tahvili alımına başladığını duyurmuştu.

Başkan Christine Lagarde, virüsle mücadelede Euro bölgesi ülkelerine yapılacak yardımların genişletilmesi konusunun değerlendirildiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı Olli Rehn de Çarşamba günü yaptığı açıklamada özellikle gelir seviyesi zayıf ülkeler için Avrupa Birliği ülke liderlerinin dayanışma içerisinde olması gerektiğini vurguladı.

AMB, salgınla mücadele eden ülkelerde krediyi ucuz tutmak için 1,19 trilyon dolar bono satın alacak.

AMB 1,19 Trilyon Dolar Bono AlacakAMB Başkanı Christine Lagarde, ülkelere destek olmak için gerekirse daha fazlasının yapılacağını belirtirken, helikopter para olayına sıcak bakmadığının sinyalini verdi.

Lagarde, “Çoğu durumda, bu teklifler ilişkili operasyonel, muhasebe ve yasal karmaşıklıkları tam olarak ele almaz ve tam ekonomik ve parasal etkinin kapsamlı bir maliyet-fayda analizini sağlamaz.” şeklinde yorumda bulundu.

Hükümetlere doğrudan para vermenin yasa dışı olacağını belirten Lagarde, bu anlamda hanehalkına para dağıtmanın da güçleşeceğini söyledi. İlaveten bankanın politika yapıcılarının hiçbir zaman böyle bir alternatifi değerlendirmediğini kaydetti.

Başkan Yardımcısı Luis de Guindos ile João Silvestre, salgının ekonomi üzerinde yaratacağı durum konusunda çok fazla belirsizlik olduğunu söyledi. Bu anlamda tahminde bulunmanın zor olacağını dile getiren isim, kamu maliyesi ve finansal piyasalar üzerindeki etkisinin daha ağır olacağını belirterek şu açıklamada bulundu:

Luis de Guindos ile João Silvestre Açıklaması

Banka 15 Nisan tarihinde açıkladığı koronavirüs tedbirleri kapsamında; Euro bölgesinin sermaye tamponlarını serbest bırakarak veya azaltarak koronavirüs salgınının finansal sektör üzerindeki etkisini kontrol altına almak için attığı hızlı aksiyonları desteklediğini bildirdi. Bankaların zararları telafi etmek için ayırdıkları sermayeden 20 milyar Euro’dan fazlasının serbest bırakılacağı ve kredilerin destekleneceği söylenmişti.

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı Olli Rehn, AB ülke liderlerinin ekonomik destekler konusunda anlaşmaya varması gerektiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı Olli RehnAvrupa Birliği ülkelerinin liderleri yarın video konferans şeklinde bir toplantı düzenleyecek. Avrupa’nın siyasi bir topluluk olarak geleceğinin tehlike altında olduğunu dile getiren Rehn, yarın yapılacak toplantıda ikna edici bir paket konusunda anlaşma sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Kovid-19 pandemisinin herhangi bir ülkenin yanlışından kaynaklanmadığını bu nedenle de en çok etkilenen ülkelerin desteklenmesi gerektiğini aktardı. Salgın süresini yakından takip edeceklerini ve atılacak tüm adımlarda tereddüt yaşamayacaklarını söyledi.

Finlandiya’nın resesyona girmek üzere olduğunu belirten Rehn, “Ortak Avrupa çözümleri de Finlandiya’nın ilgisini çekiyor çünkü kendi ekonomimiz de Avrupa ekonomisinin gelişimine ve toparlanmasına büyük ölçüde bağımlı. Yalnız ihracatımızı değil iç talebimizi artırabiliriz ” şeklinde açıklamada bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu