Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amazon’dan Enflasyon Hamlesi: Satıcılardan Ek Ücret Kesilecek

Yüksek enflasyon dünya devi Amazon’a zorunlu karar aldırdı. Enflasyon ve yakıt nedeniyle satıcılardan ek ücret talep edileceği duyuruldu.
Amazon’dan Enflasyon Hamlesi: Satıcılardan Ek Ücret Kesilecek
Yorum

Pandeminin etkilerinden kurtulmaya çalışan ekonomiler için büyük bir sorun haline gelen enflasyon, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla daha da yükseldi. Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar ve savaşın getirdiği olumsuzluklar gıda ve enerji fiyatlarında artışa yol açarken, şirketler tarihte görülmemiş kararlar almaya başladı.

E-ticaret devi Amazon artan maliyetler nedeniyle satıcılara yakıt ve enflasyon farkı olarak yüzde 5 ek ücret uygulayacak. Söz konusu karar satıcılara yollanan mesajla açıklanırken, enflasyonun son aylarda önemli ölçüde artması nedeniyle alındığı bildirildi.

28 Nisan’dan itibaren hayata geçirilecek uygulamanın kalıcı olmadığına dikkat çekildi. Açıklamada, “Önemli maliyet artışları yaşadık ve satış ortaklarımız üzerindeki etkiyi azaltmak için mümkün olan her yerde bunları absorbe ettik.” ifadesine yer verildi.

Covid-19 tedbirleri azaldıkça normale dönüş beklendiği söylenirken, diğer yandan enflasyonist baskıların daha fazla zorluk yarattığı bildirildi.

Amazon Üst Yöneticisi (CEO) Andy Jassy, depolama ve nakliye hizmetlerini kullanan üçüncü taraf yapan satıcılara uygulanacak yüzde 5 ek ücretin şirketin enflasyon, salgın ve Ukrayna’daki savaşa bağlı artan maliyetlerle karşı karşıya kalması nedeniyle gerekli bir adım olduğunu söyledi.

Amazon sözcüsü Patrick Graham CNN’e yaptığı açıklamada, ek ücretin yalnızca Amazon’un depolama, paketleme ve nakliye ürünlerini içeren sipariş karşılama hizmetlerini kullanmayı seçen satıcılar tarafından ödenen ücret oranları için geçerli olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu