Yatırım yapmaya başla!

Amazon’un Zayıf Gelen Bilançosu Hisse Senetlerinin Yükselişini Yavaşlattı

E-ticaret devi Amazon’un dördüncü çeyrek gelir tahminlerinin analistlerin beklentilerinin altında kalması hisse senetlerinin pozitif hareketini sınırlandırdı.
Amazon’un Zayıf Gelen Bilançosu Hisse Senetlerinin Yükselişini Yavaşlattı

Şu sıralar yatırımcılar rotasını Brexit ve ticaret anlaşması çalışmalarından önce şirket bilançolarına çevirmiş durumda. Dünya devlerinin açıkladığı finansal veriler piyasalar tarafından yakından takip edilirken, söz konusu rakamlar borsa tarafına da yansıyor.

E-ticaret devi Amazon.com Inc.’nin beklentinin altında gelen gelir tahminleri hisse senetlerinin pozitif hareketinin sınırlı kalmasına ve karışık seyretmesine sebep oldu.

ABD merkezli Amazon’un dördüncü çeyrek satış geliri tahmini 80 – 86,5 milyar dolar olarak açıklandı.

Amazon 4. Çeyrek Gelir TahminiAnalistlerin beklentisi ortalama 87,2 milyar dolar düzeyindeydi. Şirketin hisse senedi başına 4,23 dolar olan kar tahmini de 4,59’un altında geldi. Analistlerin 68,7 milyar dolar beklediği net satış geliri 70 milyar dolar açıklandı. Açıklanan finansal sonuçların ardından hisse fiyatlarında hafif düşüş oldu. Amazon’un zayıf gelen kar tahminleri küresel piyasalardaki endekslerin karışık seyretmesine sebep oldu.

Japonya’da Topix Endeksi %0,28 artışla 1.648,42’ye, Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi %0,68 artışla 6.739,20’ye ve S&P 500 Endeks vadelileri ise %0,19 artışla 3.010,29’a yükseldi. Hong Kong’da Hang Seng Endeksi %0,29 gerileyerek 26.719,09’a inerken, Şanghay Bileşik Endeksi’nde ve Güney Kore’de Kospi Endeksi’nde çok fazla değişiklik olmadı.

ABD borsalarındaki endekslerden Dow Jones hariç diğerleri günü kazançla tamamladı.

ABD BorsalarıGün içinde 26.931,78 puana çıkan Dow Jones Endeksi kapanışta yüzde 0,11 gerileyerek 26.805,53 puana indi. NASDAQ-100 endeksi, 8.187,84 puana kadar çıktıktan sonra kapanışı buna yakın bir seviyeden yaptı. Endeks günü %0,81 değer kazancıyla 8.185,80 puandan tamamladı. %0,19 artan S&P 500 endeksi ise 3.010,29 puandan seanslara son verdi.

Yatırımcılar bir yandan ticaret anlaşmasına dair gelişmeleri, diğer yandan da açıklanan makro verileri takip ediyor. Son açıklanan rakamlar ABD’de dayanıklı mal siparişlerinin, şirketlerin finansal güçlerinin, küresel ekonominin ve düşük faizlere rağmen konut satışlarının azaldığını gösterdi.

Söz konusu zayıflamanın altında yatan en büyük etkenin ise korumacı ticaret politikaları ve ABD-Çin arasındaki belirsizlik olduğu yorumlandı. ABD Ticaret Bakanlığı konut satışlarının Eylül ayında %0,7, dayanıklı mal siparişlerinin %1,1 düştüğünü bildirdi. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 6 bin gerileyerek 212 bine indi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum