Yatırım yapmaya başla!

Kilit Yöneticilerinden Birini Daha Kaybeden Amazon, Geri Dönenlere “Bumerang” Dedi!

Amazon’un kilit roldeki yöneticilerinden birinin daha işten ayrılması, e-ticaret devinin ekibindeki durumu gözler önüne serdi. Söylenen o ki Amazon başarılı yöneticilerini birer birer kaybediyor.
Kilit Yöneticilerinden Birini Daha Kaybeden Amazon, Geri Dönenlere “Bumerang” Dedi!

Alexa’nın Başlan Yardımcısı olan Jim Freeman’ın Amazon’dan ayrılması e-ticaret devinin ekibinde yaşanan kayıpları gündeme getirdi. Öyle ki son 10 ay içinde bir düzine üst düzey yönetici Amazon’dan ayrılmış, ekip çok sayıda yeteneğini başka şirketlere kaptırmıştı.

Tam da bu noktada devreye işe alım uzmanlarının konuyla ilgili yorumları giriyor diyebiliriz. Çünkü uzmanlara göre; Amazon’un üst düzey yöneticilerini kaybetmesinin iki temel nedeni var. Bunlardan bir tanesi yöneticilerin tükenmişlik nedeniyle işi bırakmasıyken diğeri ise Amazon’un yöneticilerini kendi bünyesine katmak isteyen şirketlerin ısrarcılığı.

Zaten Jim Freeman, Amazon’dan Alman e-ticaret şirketi Zalando’to katılmak için ayrılmak istediğinde üstleri kendisine kalmasını teklif etmiş.

Jim Freeman Amazon'dan AyrıldıFakat Freeman kararında kati olduğunu göstererek Nisan ayında Amazon’dan ayrıldı ve Berlin merkezli şirketin ekibine dahil oldu. Tabii, bu Amazon’un üzerinde olumsuz etki yarattı. Çünkü Jim Freeman, e-ticaret devinde çalışmaya 9 yıl önce başlamıştı ve Alexa’nın mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama gibi özelliklerinin geliştirilmesine büyük destek vermişti.

Bunun öncesinde de Prime Video ve Amazon Studios dahil olmak üzere Amazon’un bütün video ekibinin yöneticiliğini yapmıştı.

Jim Freeman'ın Amazon'dan Ayrılması Şirketten Ayrılan Yöneticileri Akıllara GetirdiKısacası; Jim Freeman e-ticaret devi için kilit isimlerden bir tanesiydi ve onun gidişi akıllara Amazon’un kaybettiği diğer üst düzey yöneticileri getirdi. Keza Amazon 2018’in ilk çeyrek sonuçlarıyla göz doldursa da rekor kıran hisseleriyle rakiplerini geride bıraksa da görünen o ki yöneticiler bunlarla yetinmiyor. Belki de e-ticaret devindeki yoğunluktan kaçıyor.

Uzmanlar da bu konuda daha küçük şirketlerin yöneticilere yeni fırsatlar ve yüksek yoğunluklu iş kültüründen kaçış için bir rahatlama fırsatı verdiğini belirtiyor.

İşe Alım Uzmanlarının Amazon YorumuSon 10 ay içinde Amazon’un bir dizi yöneticisini kaybetmesi de bu öngörüyü destekliyor. Gerçi aralarında Amazon’dan ayrılıp şirkete geri dönenler olduğu da doğru. Örneğin; Mike George 20 yıl boyunca Amazon’da çalışıp emekli olduktan sonra şirkete geri dönmeyi tercih etmişti.

Yeni ayrılan Jim Freeman’ın da ilk gidişi bu olmamıştı, Freeman Alman e-ticaret şirketine 2016’da katılmış ama 6 ay sonra Amazon’a geri dönmüştü.

Amazon Geri Dönen Çalışanlarına Bumerang DediDiğer taraftan; Amazon’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise yöneticileri tutmayla ilgili bir sorun yaşamadıkları ve LinkedIn’e göre Amazon’un ABD’de çalışacak en iyi yer olduğu belirtildi.

İlaveten; başkan yardımcıları da dahil olmak üzere yöneticilerin % 95’ini elinde tuttukları söylendi. Ayrıca açıklamada: “20 yıldır pek çok yönetici, profesyonel ya da kişisel sebeplerden dolayı şirkete gelmekte ve şirketten gitmektedir. Fakat Amazon’un bu konudaki ayrıcalığı pek çoğunun geri gelmesidir ve biz onlara bumeranglar deriz” sözlerine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum