Yatırım yapmaya başla!

Giderek Agresifleşen Amazon’un Yatırım Portföyü İlk Kez 1 Milyar Dolara Ulaştı!

Giderek daha agresif bir yatırımcı haline gelen Amazon'un portföyü ilk kez bu kadar genişledi. Detaylar aşağıda;
Giderek Agresifleşen Amazon’un Yatırım Portföyü İlk Kez 1 Milyar Dolara Ulaştı!

Teknoloji devi Amazon’un, son çeyrek bilançosundaki verilerine göre kamu ve özel şirketlerde 1 milyar dolarlık hisse senedine sahip olduğu ortaya çıktı. Rakamın bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla % 60 oranında artması dikkat çekti.

Keza söz konusu rakam geçen yılın 3 aylık döneminde 623 milyon dolarken, 2016’da da 380 milyon dolardı. Bu durum, Amazon’un agresif bir yatırımcı olmaya doğru hızla ilerlediği şeklinde sözlerle yorumlandı. Son yıllarda çok daha aktif kurumsal bir yatırımcı haline gelen Amazon’un yatırım portföyü ilk kez 1 milyar dolara ulaştı.

Teknoloji devi Amazon son çeyrek raporunda; Haziran sonu itibariyle kamu ve özel şirketlerde 1 milyar dolar değerinde hisse sahibi olduğunu açıkladı.

Amazon'un Yatırım Porföyü 1 Milyar Dolara Ulaştı Bu bir önceki yılın aynı dönemindeki 623 milyon dolarlık rakamın % 60 ve iki yıl önceki 380 milyon dolarlık rakamın % 163 oranında arttığını gösterdi. 2015’in başlarına kıyasla ise yatırımın 5 katına çıktığı görüldü. Amazon’un yatırım portföyündeki büyüme, e-ticaret devinin dış yatırımlarla daha agresif hale geldiği gerçeğini gözler önüne serdi.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde muhasebe profesörü olan Thomas Ruchti, Amazon’un geçmişte sermaye yatırımlarına fazla odaklanmadığını ama durumun değiştiğini söyledi.

Amazon Giderek Daha Agresif Yatırımcı Oluyor Keza düşüncesini de; “Amazon, hem kamu hem de özel sektördeki şirketlere yatırım yapmaya karşı çok daha fazla ilgi duyuyor gibi görünüyor” sözleriyle açıkladı. Öte yandan; Amazon’un 1 milyar dolar tutarındaki yatırımının 593 milyon dolarlık kısmının halka açık şirketlerde olduğu bildirildi. Diğer 407 milyon dolarlık hisse senedinin ise özel şirketlerden geldiği aktarıldı.

Geçen yılın aynı döneminde 338 milyon dolarlık hisse senedi halka açık şirketlerde, 285 milyon dolarlık hisse senedi de özel şirketlerdeydi.

Amazon Yatırımları Geçen Yıla Kıyasla % 60 Arttı Diğer taraftan, Amazon hangi şirketlere ne kadar yaptığı konusunda herhangi bir detay vermedi. Fakat teknoloji devi son yıllarda Plug Power ile Air Transport Services Group’a 400 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıklamıştı.

Washington Üniversitesi’nde finans profesörü olan Jarrad Harford; “Amazon’un risk sermayesi yatırımında aktif olduğunu ve mevcut piyasadaki birçoğu gibi yatırımlarının değerinin arttığını söylemek doğru olacaktır” dedi. Nihayetinde büyük şirketlerin büyük bir yatırım portföyüne sahip olması gayet olağandı ve Amazon’un da akıma uyduğu belirtildi.

Mesela; son çeyrek bilançolarına göre Salesforce ile Microsoft da özel ve halka açık şirketlere 1 milyar dolar değerinde yatırım yapmıştı. Bu arada Alphabet 2017 sonu itibariyle yalnızca özel şirketlerden 8.8 milyar dolar değerinde hisse sahibi olduğunu açıklamıştı. Tüm bunların yanında, Amazon’un piyasa değerinin 936 milyar dolara kadar tırmandığını ve 1 trilyon dolar barajını aşmasına ramak kaldığını da belirtelim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum