Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon Çok Fazla Ürün İadesi Yapan Müşterileri Cezalandırıyor!

Amazon’un ve diğer perakendecilerin ürün iadesi yapan müşterileri engellemesi, tartışma yarattı. Detaylar aşağıda;
Amazon Çok Fazla Ürün İadesi Yapan Müşterileri Cezalandırıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

E-ticaret devi Amazon, yine tartışmalı bir haberle gündeme geldi. Dünya çapında milyonlarca müşterisi olan şirketin, ürün iadesi yapan kişilere özel mail yolladığı ya da hesaplarını kapattığı iddia edildi.

The Wall Street Journal’da yer alan haberde; Amazon’la birlikte Best Buy, Home Depot, Victoria’s Secret gibi daha birçok perakendecinin benzer şartlarda müşterilerini cezalandırdığı ve ne kadar iade, iptal yaptıklarını takip ettikleri belirtildi.

WSJ, kaynaklardan aldığı bilgiler doğrultusunda çok fazla iade ve iptal yapan Amazon müşterilerinin hesaplarının kapatıldığını öne sürdü.

Amazon Müşterilerinin Hesabını KapatıyorBuna göre WSJ’nin iki kişiyle konuştuğu, ayrıca Amazon tarafından engellenmiş onlarca müşteriden konuyla ilgili bilgi aldığı söylendi. Kullanıcıların şikayetlerine dayandırılan haberde, ürün iadesi ya da iptali yapan müşterilere yasak konduğu veya şirketten uyarı niteliğinde bir mail yollandığı ifadelerine yer verildi.

Zaten daha önce çıkan haberlerde de Amazon tarafından hesabı bloke edilen müşterilerin açıklamalarına yer verilmiş, hatta bazı kullanıcıların şirkete dava açacağı belirtilmişti.

Amazon Müşterileri KızgınBir Amazon sözcüsü ise konuyla ilgili olarak müşteri güveninin şirketin önceliği olduğunu, bu güveni korumak için bir dizi önlem alındığını dile getirmişti. Kapatılan hesaplarla ilgili de şirketin şüpheli gördüğü hesapları kapattığını, sorunu olanların müşteri servisi ile iletişime geçmesi gerektiğini kaydetmişti.

Sayısız kullanıcı yıllardır Amazon’a para ödediğini ve şirketin hiçbir haber vermeden hesabını kapatmasını “sorumsuzluk, amatörlük” gibi sözlerle nitelendirmişti.

GCM Yatırım Banner
Öte yandan; bu haberlerin para karşılığında yapılan sahte yorumların ardından çıkması da dikkat çekti.

Best Buy Gibi Perakendiciler de Müşteri Hesabı Kapatıyor Amazon, 2016’da kullanıcıların ücretsiz ürün ve para karşılığında olumlu yorum yapmasını yasaklasa da bu faaliyetin sürdürüldüğü biliniyor. Bu noktada; Best Buy’ın da ürün iadesi yapan pek çok müşterisini engellediğini ve söz konusu trendin perakendeciler arasında hızla yayıldığını ekleyelim.

Keza perakendeciler, üçüncü şirketler aracılığıyla müşterilerin geçmişe yönelik ürün iade – iptal işlemlerini takip ediyor ve gerekli gördükleri takdirde hesapları kapatıyor.

Nihayetinde; kullanıcı tarafından eleştirilse de şirketler kötü niyetli kişilere karşı önlem almak ve diğer müşterilerinin güvenini sarsmamak için hesap kapatma hakkını kullanabiliyor. Ancak bu önlem, yanlış kişiler üzerinde alındığında olumsuz yorumların da ardı arkası kesilemiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.