Yatırım yapmaya başla!

ABD – Türkiye Gerilimi Amazon’un Pazara Girişinin Ertelenmesine Neden Oldu!

Sahibini dünyanın en zengin insanı yapan teknoloji devi Amazon, Türkiye pazarına girişini ertelediğini duyurdu. Detaylar aşağıda;
ABD – Türkiye Gerilimi Amazon’un Pazara Girişinin Ertelenmesine Neden Oldu!

Girdiği her sektörde fark yaratan ve artık e-ticaret şirketi değil de dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Amazon, Türkiye pazarına girişini erteledi. Türkiye’ye giriş yapmak için ilk resmi adımını geçtiğimiz yıl Eylül ayında atan Amazon’un erteleme kararının, ABD ile aramızdaki gerilimden kaynaklandığı söylendi. Halihazırda İstanbul – Levent’te ilk ofisini açmış olan Amazon’un Türkiye girişini ertelemesi epey dikkat çekti.

Keza teknoloji devinin ülkemizdeki ofisinin 28 Ağustos itibariyle hizmet vermeye başlaması bekleniyordu. Fakat konuyla ilgili açıklamadan da anlaşılacağı üzere Amazon, iPhone’ların balyozla kırıldığı, Amerikan markalarına karşı toplumdaki tepkilerin arttığı bir dönemde Türkiye pazarına girmenin doğru olmayacağını öngördü.

ABD’li teknoloji devi Amazon’un Türkiye pazarına giriş tarihini ertelemesi, gündemde büyük yankı uyandırdı.

ABD - Türkiye Gerilimi Amazon'un Pazara Girişini Erteletti Çünkü Türkiye hazırlıklarını uzun süredir devam ettiren şirketin operasyonlarına 28 Ağustos’ta başlaması planlanıyordu. Dev şirket bunun için pek çok markayla anlaşma imzalamış, gereken test çalışmalarını ciddiyetle tamamlamıştı. Ancak çeşitli kaynaklarda, Amazon’un Türkiye pazarına giriş tarihini ertelediği çünkü ABD – Türkiye arasındaki gerilim nedeniyle endişe yaşadığı yazıldı.

Sonuçta; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Sempozyumu’nda “Onların iPhone’u varsa, diğer tarafta Samsung var” sözleriyle ABD menşeli ürünlere savaş açmıştı.

Amazon Türkiye'ye Girişini Askıya Aldı Hem halk hem de iş dünyası Erdoğan’ın çağrısına cevap vermiş, Doğubank’ta 50 milyon dolarlık iPhone siparişi askıya alınmıştı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde yaşanan iPhone parçalama olayı da sosyal medyaya damgasını vurmuş, bir grup gencin Donald Trump’a; “Sen kendini ne zannediyorsun? Daha eşinin elini tutamıyorsun. Biz ki 15 Temmuz’da tankın önüne yatıp F-16’ya çekiç salladık. Bizi açlıkla tehdit edersen ancak bizi güldürürsün. Elinden geleni ardına koyma.” diyerek meydan okuması dikkat çekmişti.

Yani Amazon’un Türkiye pazarına girişini ertelemesi, yaşananlara bakıldığında gayet doğal olarak nitelendirildi.

Amazon Türkiye'ye Girişini Askıya Aldı Çünkü İki Ülke Arasında Gerilim Var Tüm bunların yanı sıra; Hürriyet yazarı Jale Özgentürk ilgili yazısında; “gecikme olsa da Amazon ve diğer e-ticaret devleri çok yakında Türkiye’de olacak. Bu da perakende sektörünün tarihinin yeniden yazılması demek.

Bu değişimle ilgili JLL Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, e-ticaret devlerinin Türkiye perakende sektörüne rekabet getirse de fayda sağlayacağı görüşünde” ifadelerini kullandı. Ayrıca Amazon’da yer alacak markalardan Sportive’in Genel Müdürü Zeynep Selgur’un 2022’de ABD’de alışveriş merkezlerinin % 25’inin kapanacağını söylediğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum