Yatırım yapmaya başla!

E-Ticaret Devi Amazon Türkiye’den Ayakkabı Satın Almak İstiyor

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Gürsoy, dünya devi Amazon'un Türk ayakkabılarına talip olduğunu söyledi.
E-Ticaret Devi Amazon Türkiye’den Ayakkabı Satın Almak İstiyor

E-ticaret alanında açık ara dünya lideri olan Amazon’un şimdi de Türk ayakkabıları ilgisini çekti. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Gürsoy, Amazon’un Türkiye’den ayakkabı satın almak istediklerini belirtti. Söz konusu talep doğrultusunda 40 üretici firmanın isminin verildiği ve görüşmelerin yapılacağını ifade etti.

Online alışveriş diyince akla ilk gelen isim olan dünya devi Amazon, Türk ayakkabılarına talip oldu.

TASD Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Gürsoy, Amazon’un ABD’nin en büyük ayakkabı satıcısı olduğunu, Türk ayakkabısının da bu sayede küresel anlamda ön plana çıkacağını söyledi. Gürsoy, dünya ayakkabı ticaretinin 155 milyar dolar olduğunu, Türkiye’nin ise kısa vadede buradan 1 milyar dolarlık pay almayı hedeflediğini belirtti.

2017 yılında Türkiye ayakkabı ihracatının %80’inin Irak, Almanya ve Rusya’ya yapıldığı bildirildi.

155 milyar dolar olan dünya ayakkabı pazarında en büyük payı Çin’in aldığını söyleyen Gürsoy, geçen yıl Türkiye’nin yaklaşık 769 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı yaptığını dile getirdi. Üretimi artırmak içine endüstriyel üretime ihtiyaç olduğunu belirten Gürsoy, ABD ve Almanya gibi global markaların Çin, Endonezya ve Kamboçya gibi ülkelerde, her biri günlük 150 bin çift olmak üzere ayakkabı üreten tesisleri bulunduğunu bildirdi.

Türkiye’de endüstriyel üretimi artırmaları halinde ihracat rakamının daha yukarı çekileceği düşünülüyor.

Bizde her yıl 380 – 400 milyon çift ayakkabı üretildiğini, bunun 200 milyon çiftini kendimizin tüketip, geri kalanının ihraç edildiğini söyleyen Süleyman Gürsoy, 2018 yılında 1 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedeflediklerini belirtti. 2023 yılına kadar ise ihracatın 3 milyar dolara çıkmasının gerektiğini sözlerine ekledi.

Ayakkabı sektörünün doğrudan ve dolaylı olarak yarım milyon kişiye istihdam yarattığını, bu bağlamda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde ayakkabı mühendisliği bölümü açmak için girişimde bulunduklarını ifade etti .

Bu yılın ilk dört ayında ayakkabı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre %24,9 artarak 368 milyon dolara yükseldi.

Bu dönemde Rusya’ya yapılan ayakkabı ihracatının 22 milyon 326 bin dolardan, 59 milyon 750 bin dolara yükseldiğini söyleyen Gürsoy, yılın ilk 4 ayında bu ülkeye yapılan ihracatın %167 artış gösterdiğini dile getirdi. Rusya’dan çok ciddi anlamda talep olduğunu söyleyen TASD Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Gürsoy, Ocak – Nisan arası dönemde Irak’a 32milyon 543 bin dolarlık, Almanya’ya 30 milyon 309 bin dolarlık, Romanya’ya 12 milyon 609 bin dolarlık ve Suudi Arabistan’a 12 milyon 492 bin dolarlık ayakkabı ihracatı yapıldığını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum