Yatırım yapmaya başla!

Amazon’un Çin Tedarikçisinin Kötü Çalışma Koşullarıyla İlgili Soruşturma Başlatıldı!

Çin’de Amazon için parça üreten fabrikadaki çalışma koşullarıyla ilgili iddialar gündeme oturdu. Ayrıntılar şöyle;
Amazon’un Çin Tedarikçisinin Kötü Çalışma Koşullarıyla İlgili Soruşturma Başlatıldı!

Tayvan merkezli elektronik üreticisi Foxconn’da Amazon için parça üreten işçilerle ilgili iddialar gündeme oturdu. Zira Foxconn Hengyang’daki çalışanların büyük bölümünün, uygunsuz şartlar altında çalıştıkları ve normalin altında ücret aldıkları belirtildi.

ABD merkezli China Labor ile Observer’in yaptıkları araştırmalar neticesinde öne sürülen iddialar, hem Çin hem de ABD’de büyük yankı uyandırdı. Amazon’un Echo ve Kindle gibi cihazlarını üreten işçilerin çalışma koşullarıyla ilgili iddiaları kabul etmesi, ayrıca dikkat çekti.

ABD’li kaynakların araştırmaları neticesinde çıkan haberlerin ardından, Amazon tedarikçisi Foxconn açıklama yaptı.

Amazon’un Çin Tedarikçisinin FoxconnBuna göre Foxconn, Amazon için parça üreten işçilerle ilgili iddiaları çözüme kavuşturmak için araştırma başlatacağını belirtti. Diğer taraftan iddialarınsa China Labor Watch’un 9 aylık araştırmasının sonuçlarına dayandığı söylendi. 94 sayfalık China Labor Watch raporunda; Foxconn’un Hengyagn tesisinde Echo Dot ve Kindle üreten işçilerin sert ve kötü koşullarda çalıştıkları öne sürüldü.

Öyle ki tesiste; aşırı çalışma saatleri, düşük ücretler ve yetersiz eğitim gibi pek çok uygunsuz faktör vardı.

Amazon’un Çin Tedarikçisi Foxconn İşçilere Kötü Muamele Foxconn’daki işçilerin % 40’ından daha fazlası ajans işçisiydi ve onlara fazla mesai ücretleri verilmiyordu. Şirketin Çin işçi kurallarını ihlal ettiği belirtilirken ayrıca Hengyang tesisindeki çalışanların Foxconn’un diğer tesislerine kıyasla daha az ödeme aldıkları görülüyordu.

Buna göre; Foxconn’un Apple için üretim yapan Shenzen tesisinde maaşlar 2.400 yuandan başlarken, Hengyang tesisindeki ortalama maaş 1.750 yuandı.

China Labor Watch’dan birinin işçi gibi sızdığı tesiste pek çok çalışanın yorgunluktan bitmiş oldukları gibi ifadelere yer verildi.

Foxconn Çalışanlara Kötü Muamele YapılıyorNeticede; söz konusu iddialar Amazon’un da Foxconn’un da sert sözlerle eleştirilmesine yol açtı. Çünkü her ikisi de çalışanlara kötü muamele iddialarıyla birçok kez gündeme gelmiş ve bu alanda kötü nam yapmış şirketler.

Bu noktada; dünyanın en büyük elektrik üreticileri arasında yer alan ve bir milyondan fazla çalışanı olan Foxconn’un raporu titizlikle araştıracağını, iddiaların doğru çıkması durumunda da gerekeni yapacağını duyurduğunu belirtelim. Amazon ise konuyla ilgili olarak “Foxconn’dan derhal düzeltici bir eylem planı talep ettik” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum