Yatırım yapmaya başla!

Amazon Sınır Ötesi Satışlara Odaklanmak için Çin Pazarındaki İşini Kapatacak

Çinli e-ticaret devleri ile sert bir rekabetle karşı karşıya kalan Amazon, dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki yerel işini kapatacağını açıkladı. Detaylar şöyle;
Amazon Sınır Ötesi Satışlara Odaklanmak için Çin Pazarındaki İşini Kapatacak

Çinli e-ticaret devleri ile sert bir rekabetle karşı karşıya kalan Amazon, dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki yerel işini kapatacağını açıkladı. Çince olan sitesinden yaptığı açıklamada Amazon; “Amazon.cn’de artık bir pazar işletmeyeceğimizi ve 18 Temmuz’dan itibaren Amazon.cn’de satıcı hizmeti sunmayacağımızı, satıcılara bildiriyoruz” dedi.

“Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca sınır ötesi satışları giderek daha fazla vurgulamak için Çin online perakende işimizi geliştiriyorduk ve karşılığında Çinli müşterilerden çok güçlü bir cevap aldık. Dünyanın dört bir yanından kaliteli, otantik mallara olan talepleri hızla artmaya devam ediyor ve küresel varlığımız düşünüldüğünde Amazon onlara hizmet etme k için iyi bir konumda” diyen Amazon, açıklamasıyla dikkat çekti.

Daha önceki haberlerde, Amazon Çin’e sınır ötesi satışlara daha çok odaklandığından Çinli müşterilerin Amazon’un global sitesiyle ABD, Almanya, Japonya ve İngiltere’den ürün almaya devam edebilecekleri yazılmıştı.

Amazon Sınır Ötesi Satışlara Odaklanmak için Çin Pazarındaki İşini Kapatıyorİddialarla doğru orantılı olarak yapılan duyuruda da Amazon’un bulut işinin Çin’de faaliyet göstermeye devam edeceği aktarıldı. 2004 yılında yerel online alışveriş sitesi Joyo’yu satın alarak Çin pazarına giren 2011’de siteyi Amazon China olarak yeniden markalandıran şirket, Çin merkezli analist Choi Chun’a göre 2011’den 2012’ye yüzde 15’in üzerinde pazar payı ile ilk zamanlarda başarı elde etmişti.

Başka bir Çinli piyasa araştırma firması olan Analysys’e göre de oran şu anda yüzde 1’in altına düşmüştü. Sonuçta Amazon, Çin operasyonunun ilk günlerinde meşru ürünlere sahip olacak bir site olduğu ve dolayısıyla Çinli tüketicilerinin de güvendiği bir yer olarak tanınmıştı.

Diğer taraftan Amazon Çin’de yalnızca JD.com ve Alibaba gibi e-ticaret devleriyle rekabet etmeye çalışmıyor, aynı zamanda daha küçük yerel işletmelerle de boğuşuyordu.

Amazon Çin Pazarındaki İşini KapatıyorPazarlama cephesinde de rakipleri kadar agresif olmayan Amazon, Alibaba ve JD’nin her yıl 11 Kasım’da düzenledikleri Bekarlar Günü gibi büyük satış promosyonları ve büyük reklam kampanyaları yapmıyordu. Amazon Çin’deki yerel pazarını kapatma duyurusunda sınır ötesi ticareti vurgulasa da Çin’in yerel oyuncuları son yıllarda buna odaklanmaya çoktan başlamıştı. Öyle ki Alibaba Kasım ayında, küresel işletmelerin önümüzdeki beş yıl içinde Çin’e 200 milyar dolarlık mal satmalarına yardımcı olmayı planladığını açıklamıştı.

Yine de analistler Çinli devler karşısında ABD’li teknoloji şirketinin hala bir şansı olabileceğini ve rekabet edebileceğini öngördü. Çinli analist burada düşüncesini; “JD ve Alibaba daha iyi konumlandırılmışlar çünkü daha yoğun trafiğe sahipler ve diğer platformlara kıyasla tüketiciler bu iki platforma güveniyor. Ancak belirtmem gereken tek şey, Çin’de sınır ötesi e-ticaretin normal yerli e-ticaret kadar sağlam olmadığı. Bu nedenle, Amazon’un sınır ötesi e-ticareti hala çok rekabetçi.” ifadeleriyle anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum