Yatırım yapmaya başla!

Amazon Çalışanları Prime Day Satışlarının İlk Gününde Greve Başladı!

Amazon Prime Day ile aynı anda başlayan protestolarda, Avrupa'daki Amazon çalışanlarına grev çağrısı yapıldı. Detaylar haberimizde;
Amazon Çalışanları Prime Day Satışlarının İlk Gününde Greve Başladı!

Amazon’un ilk kez 15 Temmuz 2015’te şirketin 20. yıl dönümünü kutlamak amacıyla düzenlediği indirim etkinliği, günlerdir merakla bekleniyor. Zira Amazon Prime üyelerine özel dev indirimlerin yapıldığı küresel etkinlik, şimdiye kadar düzenlenen en uzun Prime Day olmasıyla dikkat çekiyor.

Ancak ABD’nin yanında Kanada, Birleşik Krallık, Lüksemburg, Avustralya, Almanya, İtalya, Çin, Hindistan ve Singapur dahil olmak üzere toplamda 17 ülkede gerçekleşecek etkinlik, 36 saat sürecek olmasının dışında protestolarla da gündeme geliyor. Amazon Prime Day etkinliğinin başlamasıyla birlikte teknoloji devinin depolarındaki ağır çalışma koşulları bir kez daha başlıklara taşındı.

Yabancı kaynaklardaki haberlere göre İspanya’daki Amazon işçileri, e-ticaret devinin depolarındaki çalışma koşullarını protesto etmek için bugün greve gitti.

AmazonPrime Day Satışlarının İlk Gününde GrevAmazon En Lucha isimli bir grup İspanya’nın başkenti Madrid’in hemen dışındaki şirketin ikmal merkezinde yürüyüş düzenledi. Grevin 18 Temmuz’a kadar süreceği ve İspanya’daki Amazon işçilerinin Avrupa çapında grev yapmak için diğer çalışanlara çağrıda bulunduğu belirtildi.

Dünyanın en zengini olan patronlarının maskesini takan grup ilk olarak Amazon’un İspanya’daki ilk deposunun önüne yürüdü.

Amazon İspanya Depo Çalışanları Şirketi Protesto EttiKaldı ki bu olay, Amazon’un ikmal merkezlerindeki çalışanların ilk greve gidişi de değildi. Yüzlerce işçi Mart ayında da yürüyüş yapmış, iş sözleşmeleri üzerinde pazarlık yapma teklifiyle greve gidilmişti. Benzer sebeplerle başlatılan yeni grevde ise çalışma saatlerindeki artış, ikramiyelerin kaldırılması ve hastalıklara karşı korunma eksikliği gibi konulara odaklanıldığı belirtildi.

Kaç kişinin greve gittiği açıklanmazken Amazon En Lucha, depodaki boş park alanlarının sayısını gösteren bir fotoğraf paylaşımı yaptı.

Grup aynı zamanda Avrupa çapında bir grev çağrısında bulundu fakat kaç tane Avrupa işçisinin greve katılacağı hususunda bilgi verilmedi. Bunun yanında; İtalya’da bir işçi sendikası olan Fisacat, Amazon En Lucha’ya destek verdiğini duyurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan bir Amazon yetkilisi ise şirketin adil ve sorumlu bir işveren olduğunu söyledi.

Amazon’un Madrid’deki toplam tazminatının lojistik sektörünün en yüksek seviyesinde olduğunu söyleyen sözcü, şirketin diğer olanaklarından da bahsetti.

Amazon Sözcüsü Konuyla İlgili Ne Dedi Şirketin çalışanlarına temel ücretin yanında; özel sağlık sigortası, şirket emeklilik planı, çalışan indirimi, yetişkin eğitimi için fon sağlayan kariyer seçimi programı gibi kapsamlı ayrıcalıklar sunduğunu söyleyen Amazon sözcüsü; “Amazon şimdiye dek İspanya’da 1.1 milyar euro değerinde yatırım yaptı ve 2011’den bu yana 2000’den fazla kalıcı iş yarattı” dedi.

Neticede uzmanlar grevin Amazon için pek hoş bir eylem olmasa da bunun büyük ihtimalle etkinliği aksatmayacağını düşündüklerini söyledi. Keza Amazon Prime Day, e-ticaret devi için o kadar büyük bir organizasyon ki geçtiğimiz yıl satışların 2016’ya kıyasla % 60 oranında arttığı belirtilmişti. Kısacası, işçiler dikkat çekmek için doğru zamanlamayla hareket etmiş olsa da Amazon bu süre zarfında grevlerden ziyade ne kadar satış yapacağına odaklanacak gibi görünüyor denilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum