Yatırım yapmaya başla!

Online Eczane Girişimi Satın Alan Amazon Sağlık Sektöründe Endişelere Neden Oldu!

Amazon bugün yaptığı duyuruda; eczacılık girişimi PillPack’i satın alacağını açıkladı. Ve bu haber; sektördeki yatırımcıların endişelenmesine yol açtı.
Online Eczane Girişimi Satın Alan Amazon Sağlık Sektöründe Endişelere Neden Oldu!

Amazon’un sağlık sektöründeki son hamlesi, eczacılık girişimi PillPack’i alacağını duyurması oldu. Berkshire Hathaway ve JPMorgan Chase ile kuracakları ortak sağlık şirketi ile sektörde büyük yankı uyandıran Amazon’un bu alandaki yatırımlarına devam etmesi, eczacılık hissedarlarını endişelendirdi. Tüm tedarik zincirinde etki yaratan Amazon’un duyurusu, eczacılık şirketlerinin ve ilaç toptancılarının hisselerinde düşüşe yol açtı.

Örneğin CVS, Rite Aid, Walgreens Boots Alliance, Cardinal Health, AmerisourceBergen, McKesson ve Express Scripts gibi birçok şirketin hisseleri açılış öncesi yapılan işlemlerde bariz düşüşler yaşadı. Kaldı ki bu durum, Amazon’un tek bir hamlesiyle endüstrinin tamamı üzerinde nasıl etkiler yaratabileceğini gösteren son örnek olarak nitelendirildi.

Amazon bugün yaptığı açıklamayla, online eczacılık girişimi PillPack ile satın alma anlaşması imzaladığını duyurdu.

Amazon PillPack’i Satın AldıBu noktada; Amazon’un dev rakibi Wal-Mart’a karşı da zafer kazandığı dikkatlerden kaçmadı. Çünkü Wal-Mart da hastaların internet üzerinden güvenli ve kolay bir şekilde ilaç siparişi vermelerini sağlayan PillPack’i satın almak için girişimde bulunmuştu. Ancak perakende devi, Amazon’un online reçeteli ilaç satışı yapmak için attığı adıma karşılık böyle bir hamlede bulunsa da Wal-Mart bu kez kaybeden tarafta yer aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Amazon yetkilisi Jeff Wike; “PillPack’in vizyoner ekibi, hem derin bir eczacılık deneyimini hem de teknoloji odağına sahip” dedi.

Amazon PillPack'i Satı Alması Sağlık ve Eczane Sektöründe Sallantılara Yol Açtı Ve konuşmasına; “PillPack müşterilerin hayatlarını anlamlı bir şekilde geliştiriyor ve biz de onlara, insanların zamandan tasarruf etmeleri, hayatlarını basitleştirmeleri ve daha sağlıklı olabilmeleri konularında yardımcı olmak istiyoruz” sözleriyle devam etti.

Yılın ikinci yarısında tamamlanması beklenen anlaşmanın şartlarıyla ilgiliyse bir bilgilendirme yapılmadı. Neticede; Amazon’un duyurusuyla birlikte sektörden milyarlarca doların silinmesi dikkat çekti. Bu noktada; Walgreens Boots Alliance CEO’su Stefano Pessina da Amazon’un PillPack’i satın almasının açık bir niyet beyanı olduğunu söyledi.

Ayrıca FactSet verilerine göre Pessino, Amazon’un hamlesini görse de eczacılık dünyasının belirli bir paketi satın almaktan çok daha karmaşık olduğunu dile getirdi. Yani diğer bir deyişle; Jeff Bezos’un hamlesini pek umursamadı ama düşen hisseler durumun çok daha ciddi olabileceğinin sinyallerini verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum