Yatırım yapmaya başla!

Amazon Otonom Araç Teknolojilerinde Aurora’ya Yatırım Yapıyor!

Amazon, bu sefer de otonom araç teknolojileri için Aurora'ya yapacağı yatırımla gündeme geliyor!
Amazon Otonom Araç Teknolojilerinde Aurora’ya Yatırım Yapıyor!

Microsoft’u geçerek dünyanın en değerli şirketi olan Amazon, yine bir yatırım haberiyle karşımızda. Belirli bir süredir teknoloji ile otomotiv sektörü bir arada çalışıyor. Özerk sürüş özelliklerinin otomobillere en iyi şekilde kazandırılması adına, milyonlarca dolar yatırım gerçekleştiriliyor. Konu üzerinde Ar-Ge çalışmalarını en yoğun sürdüren Tesla, Toyota ve Google ile birlikte dünya devi Amazon’da Aurora ile kendi kendine sürüşlere yatırım yapıyor.

Aslında Amazon’un yatkın olduğu alanda neden bu zamana kadar bir gelişme kaydetmediği de bir soru işareti! Dünya şirketlerinin genel hedeflerine baktığımızda, 2025 ve sonrasında tam otonomlu araçları caddelerde gezdirmek. Farklı bir şirketten daha yatırım alan Auroro, gittikçe genişliyor!

Ortak geliştirme sürecinde üç şirket olacak.

Amazon, Aurora haricinde süreçte Sequoia‘da olacak. T. Rowe Price Associates tarafından tavsiye edilen hesaplamalarda 530 milyon dolarlık yatırımın güvence altına alındığı bildirildi. Şirketler sahip oldukları “eşsiz uzmanlık, yetenek, bakış açısı ve misyon”larından yararlanacak. Aurora, en son aldığı bu finans desteği ile özerk sürüş teknolojileri çalışmalarında daha fazla hızlanıp, ekip gücünü de artıracak.

Sterling Anderson tarafından kurulan Aurora, güçlü rakiplerle ringe çıkıyor. Apple buna verilebilecek örnek olsa da geçtiğimiz haftalarda otonom araç projesi Titan’da çalışan işçilerin bir kısmını farklı bir birime aktaracağını açıklamıştı. Marka isimleriyle bile çoğu konuda insanları ikna eden şirketler arasında Google‘de var.

Dünyanın en büyük arama motoru da Alfabet ile süreci götürmekte. Google & Alfabet Autonomous araç geliştirme ekibinin başında Tesla’nın Autopilot’u ortaya çıkaran isim var. Aurora’da çok güçlü finans kaynağı ile çalışacak olmasıyla ortaya hızlı ve sağlam gelişmelerin çıkacağı düşünülüyor.

Şirketlerin üzerinde çalıştıkları otonom, seviye 4!

Yarı otonoma sahip araçlar günümüzde aktif olarak kullanılmakta. Seviye’de ikiye gelinen özerk sürüşler, şehir içi ve otoban kullanımlarında kolaylıklar sunmaktadır. Auroro & Amazon‘da dahil olmak üzere saydığımız tüm şirketler, bir şekilde otomobilleri insan müdahalesi olmadan götürmek istiyorlar. Onun da sayısal karşılığı “Seviye 4”.

Ford’a göre gelişen bu sektörde insanların Seviye 3’e alışmadan Seviye 4’e geçmemesi gerektiğini savunuyor. Daimler’le birlikte dünyada bir ilk olarak ağır yük taşıma sektöründe kamyon türlerine de otonom özellikler getirilmişti. İşi teknoloji ve parçası olan şirketlerin haricinde otomobil sektörü de kendi mühendisleriyle insansız araç sürüşlerine vakit ayırıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum