Yatırım yapmaya başla!

Amazon’un Bomba Tarifi Veren Öneri Sistemi Kafa Karıştırmaya Devam Ediyor!

Amazon’un öneri sisteminde tuhaf şeyler oluyor. Perakende devi Amazon’un ürün gösterme yazılımı, müşterilerine bomba yapımında kullanılan malzemelerin listesini sıraladı!
Amazon’un Bomba Tarifi Veren Öneri Sistemi Kafa Karıştırmaya Devam Ediyor!

Geçtiğimiz haftalarda Amazon, Türkiye’ye ilk adımını atmıştı. Dünyanın en büyük dijital ticaret şirketi olarak 1994 yılından itibaren hizmet veren Amazon’un öneri sisteminde tuhaf şeyler oluyor. Satın aldığınız ya da arattığınız ürüne göre öneriler sunan bu yazılımın fazlasıyla “aklı karışmış” gibi görünüyor.

İngiliz kanalı Channel 4 haberine göre, Amazon’un öneri sistemi sırasıyla bomba yapımı için gereken malzemeleri müşterilerine göstermeye başladı. Bu haberden birkaç saat sonra ise bazı bekar ve çocuk beklemeyen müşterilerine rastgele bebek ürünleri önerdi. İşte Amazon’un “yoldan çıkan” öneri sistemi ile ilgili detaylar;

Amazon Sistemi Bomba Tarifi Veriyor!

Amazon Sistemi Bomba Tarifi Veriyor!İnternet üzerinden alışveriş yaptıktan sonra, bu ürünün benzerlerinin reklamları karşımıza çıkmaya başlar. Bu durum internet reklamcılığının en temel taşlarından bir tanesidir. Aslında bu öneri sistemi perakende devi Amazon’da da benzer şekilde işliyor ve karşımıza “birlikte alınabilecek ürünler” listesi çıkıyor.

Fakat bu durum, bomba yapımında kullanılan malzemelerden sadece birini arattığınızda da gerçekleşiyor. Elbette ki her vakada %100 olarak aynı sonuçları vermiyor. Öneri sistemi, bazen zarar vermeyecek ürünleri eşleştirse de çoğu zaman TNT patlayıcıdan, hasar yaratma oranı yüksek kimyasal patlayıcılara kadar birçok bombanın malzeme listesini gözler önüne seriyor.

Öneri Sisteminde Bir Şeyler Yanlış Gidiyor!

Öneri Sisteminde Bir Şeyler Yanlış Gidiyor!Genellikle tek başına oldukça zararsız ve gündelik hayatta kullandığımız kimyasalları veya cihazları arattığımızda çıkan bu sonuçlar, özellikle de ortalığın karışık olduğu bu dönemlerde insanların fazlasıyla gözünü korkutuyor.

Amazon’un öneri sistemi, ortaya çıkan bu durumdan sadece saatler sonra ironik bir hatayla daha gündeme geldi. Müşterilerin bazılarına rastgele bebek ürünleri önermeye başladı. Hatta önerilerin yanı sıra “birisi yakın zamanda bebeğiniz için bir hediye satın aldı! Alınan hediyelerin tamamını kolayca takip edebilmek için Teşekkürler Listenizi ziyaret edebilirsiniz” şeklinde de mesajlar gönderdi.

Buraya kadar her şey normal gibi görünebilir. Fakat Amazo’nun mesajla birlikte sunmuş olduğu bu ürün önerileri, bekar ve bebek beklemeyen kullanıcılara gönderildi. Elbette ki bu durum sosyal medyaya da yansıdı.

Amazon? Benim bilmediğim bir şeyler mi biliyorsun? Çünkü kaydım ya da bebeğim yok.

Amazon bu sen misin ya da kimlik hırsızlığı girişimi mi? Herhangi bir yerde bebek ürünleri kaydım yok.  

Amazon, bana birisinin bebeğim için hediye aldığını söyledi. Benim bebeğim 21 yaşında ve umarım bu bir şakadır.

Bebeğim için alınan hediyeyi dört gözle bekliyorum. Hamile olduğumu bile bilmiyordum.

Bebek ürünü önerileri için “teknik bir aksaklık nedeniyle bazı üyelerimize hatalı hediye mesajları gönderilmiştir. Neden olduğumuz karışıklık için özür dileriz,” şeklinde açıklama yapan Amazon, “bomba tarifi” konusunda sessizliğini korusa da aklı karışan öneri sistemini kısa sürede yeniden elden geçirecek gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum