Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon Hisseleri Beklenenden Zayıf Gelen Kazanç Raporu ile Düştü

E-ticaret devi Amazon, 2019 yılının ikinci çeyreğine ait kazanç raporlarında beklentileri karşılayamadı ve hisseleri düşüşe geçti.
Amazon Hisseleri Beklenenden Zayıf Gelen Kazanç Raporu ile Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amazon, yılın ikinci çeyreğine ilişkin kazanç raporunda karma sonuçlar sundu. Gelir tahminleri aşarken, hisse başına kazanç beklentileri karşılayamadı. Sonuçlar, Amazon’un şirkete yaptığı yatırımların yenilenmesiyle kar marjının azalmadığını ama satış büyümesinin arttığı gösterdi.

Amazon hisseleri ise beklentileri karşılayamayan kazanç raporu nedeniyle kapanış işlemlerinde yüzde 2 oranında düşüş gösterdi.

Amazon Hisseleri Yüzde 2 DüştüKötü bir ikinci çeyrek sonucu elde eden Amazon, kazanç raporuyla birlikte üçüncü çeyrek sonuçlarını da aşağı çekti. Refinitiv anketine katılan analistler, hisse başına 5,57 dolarlık kazanç beklerken, gerçekleşen rakam 5,22 dolar oldu. Gelir ise 63,4 milyar dolar ise 62,5 milyar dolar olan tahminleri aştı.

Amazon Web Services (AWS) geliri de 8,38 milyar dolar ile 8,5 milyar dolarlık FactSet tahminlerinin gerisinde kaldı. Amazon’un geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 oranında artarken, ilk çeyrekte yüzde 16,8’lik bir toparlanma yaşadı. Bu ise dört yılın en yavaş geçen dönemi oldu.

İyileşme, Amazon’un ikinci çeyrekte 800 milyon dolar harcayacağına dair taahhüdünü takiben depoları ve dağıtım altyapısını geliştirmesine bağlı yaşandı.

800 Milyon Dolar HarcamaPrime üyeleri için bir günlük nakliyeyi standart haline getirme planı da iyileşme konusunda etkili oldu. Analistler, daha kısa teslim sürelerinin daha sık alımların ve daha yüksek gelir getireceğini öngörüyorlar. Ancak tüm bu harcamalar, Amazon’un kar marjını düşürdü ve beklenenden daha düşük kazanç elde etmesine neden oldu.

Amazon’un net geliri 2,6 milyar dolar ile geçen yılın ikinci çeyreğinden bu yana en düşük seviyedeydi. Dört düz çeyreklik rekor kar çizgisine son verilmiş oldu. Şirket üçüncü çeyrek işletme gelirini 2,1 milyar ila 3,1 milyar dolar aralığında tahmin edilirken, FactSet’in 4,4 milyar dolar olan tahmininden çok daha düşüktü.

GCM Yatırım Banner
Amazon’un mali işlerden sorumlu başkanı olan Brian Olsavsky, şirketin çeyrekteki genişleme planına 800 milyon dolardan biraz daha fazla para harcadığını söyledi.

CFO Daha Fazla HarcamaMoody’s Amazon Analisti Charlie O’Shea, “İkinci çeyrek sonuçları, yapılan yatırımlar nedeniyle Kuzey Amerika’daki marj baskısından olumsuz yönde etkilenmiştir. İnanmaya devam ettiğimiz Prime teslimatları, uzun vadeli kazanç için kısa vadeli bir acı örneği olduğuna inanıyoruz,” dedi.

CEO Jeff Bezos ise kazanç açıklamasında, değişim sayesinde çok fazla olumlu geri bildirim aldıklarını ve satış büyümesini hızlanması ile sonuçlandığını söyledi. Bezos, “Bir günlük ücretsiz teslimat, 10 milyondan fazla öğede Prime üyelerine veriliyor ve yeni başladık,” dedi.

AWS ise yüzde 37’lik bir büyüme kaydederken, analistlerin tahminlerini takip ediyor ve Microsoft ile güçlü kapışmasına işaret ediyor.

AWS Yüzde 37 BüyüdüŞirketler, okullar ve devlet kurumları için bilgi işlem ve depolama sağlayan Amazon Web Services, en kazançlı işletmedir. AWS’deki büyüme bir önceki çeyreğe göre yüzde 41 düşüş gösterdi.

Amazon’un giderek daha önemli bir çevrimiçi reklamcılık işini içeren Diğer kategorisinde gelir yüzde 37 artışla 3 milyar dolara yükseldi. Uluslararası satışlar, geçen yıle göre yüzde 12 artışla 16,4 milyar dolara yükselirken, geçen yılın yüzde 27’lik büyümesine karşı düştü.

Amazon’un satın aldığı Whole Foods’u içeren fiziksel mağaza satışlarında ise yaklaşık 4,3 milyar dolarlık bir gelir elde edildi.

Whole Foods 4,3 Milyar Dolar GelirAncak şirket, eve teslimatı ve online satışlar altında rezerve edilen mağaza içi teslim alma siparişleri de dahil edilirse gelirin yüzde 5’in üzerinde artacağını belirtti. Bu arada şirket, ABD’deki antitröst yetkililerle ve AB’nin de ticari uygulamalarla ilgili soruşturma başlatmasıyla birlikte yasal düzenleme incelemesiyle karşı karşıya. CFO Olsavsky dün herhangi bir düzenlemenin veya cezanın sonuçlara etkisi olmadığını söyledi.

Bu ayın başlarında Amazon, yılın en büyük alışveriş etkinliği olan Prime Day’i düzenledi. Şirket, iki günlük satış promosyonu sırasında bir başka satış rekoru kırdığını söyledi. Bu nedenle Amazon’un üçüncü çeyrek gelir rehberliğinin 66 milyar ila 70 milyar dolar aralığı ile FactSet’in 67,3 milyar dolarlık tahminlerini aştı.

Amazon hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 32 oranında artış kaydederken, S&P 500 içinde yüzde 20’lik bir kazanç elde etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın