Yatırım yapmaya başla!

Amazon Akıllı Ev Asistanları Pazarı Mücadelesinde Google’a Karşı Ecobee’ye Yatırım Yaptı!

Teknoloji devi Amazon, Google’a karşı üst üste hamle yapıyor. Kısa süre önce Ring’i satın alan şirket, şimdi de akıllı termostat üreticisi ecobee’ye dev bir yatırım yaptı.
Amazon Akıllı Ev Asistanları Pazarı Mücadelesinde Google’a Karşı Ecobee’ye Yatırım Yaptı!

Google ile Amazon arasındaki rekabet, her geçen gün biraz daha kızışıyor. Zira 112 milyar dolarlık servetiyle, Forbes 2018 dünyanın en zenginleri listesinde birinci olan Jeff Bezos’un Nest’in rakibi ecobee’ye dev bir yatırım yaptığı öğrenildi.

Kanada, Toronto merkezli donanım şirketi ecobee’yi 2016 yılında da destekleyen Amazon, o zaman startupa 35 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Ve Alexa Fund aracılığıyla yapılan yatırımın geri dönüşü alınmış olacak ki şirket ecobee’ye büyük bir yatırım daha yaptı.

2007 yılında kurulan ecobee’den CNBC’ye yapılan açıklamaya göre şirket; Alexa Fund’un da aralarında bulunduğu bir gruptan 62 milyon dolarlık C Serisi yatırım aldı.

Amazon ecobee'ye 62 Milyon Dolarlık Yatırım YaptıVe haliyle haber Amazon’un Google’a karşı yaptığı bir diğer büyük hamlesi olarak algılandı. Çünkü 62 milyon dolar ya da 80 milyon Kanada doları değerindeki yatırım, Google bünyesindeki Nest’in en büyük rakiplerinden ecobee’ye yapılmıştı.

Ayrıca bu yatırımın, Amazon’un Nest ürünlerinin satışını durdurma kararından hemen sonra yapılması da dikkat çekti.

Amazon Nest'e Karşı ecobee'ye Yatırım AldıNitekim akıllı ev aletleri üreticisi Nest, Google’a en çok kazandıran birimleri arasındaydı. Her şeyin ötesinde Nest, Google’ın otomatik öğrenme ve yapay zeka yatırımlarından faydalanabileceği en gözde birimlerindendi. Sonuçta; e-ticaret devinin Nest ürünlerini satmama kararı Google’ı fazlasıyla kızdırmıştı diyebiliriz.

Ancak herkes Google’dan karşı hamle beklerken Amazon’un bir diğer büyük girişimini yapması gerçekten şaşırtıcı oldu.

Amazon Akıllı Ev Asistanı Pazarında Payı Google'a Bırakmak İstemiyorYani Amazon akıllı termostat üreticisi ecobee’ye yaptığı yatırımla, Nest’e dolaylı olarak da Google’a bir darbe daha indirdi. İlaveten; Amazon bundan çok kısa süre önce de 1 milyar dolarlık anlaşmayla akıllı kapı zili üreticisi Ring’i satın almıştı.

Sonuçta; aldıkları yatırımla ilgili açıklama yapan ecobee kurucusu ve CEO’su Stuart Lombard, kaynağı akıllı ev kategorisinde farklı ürünler geliştirmek için kullanacaklarını belirtti. Şirketin bir sonraki ürününün de Alexa ile çalışabilecek Switch+ isimli akıllı anahtarlar olduğunu belirtelim. Fakat Lombard, ecobee’nin daha ne gibi projeler üzerinde çalıştığı konusunda başka bilgi vermedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum