Paylaşım

Amazon Go: Dünyanın İlk Kasiyersiz Süpermarketi Hizmete Başladı!


 

Teknoloji devi Amazon, kasiyersiz mağazasının kapılarını bütün müşterilere açtı. İşte haberin detayları;

Teknoloji devi Amazon, kasiyersiz mağaza projesini 2016’nın Aralık ayında duyurmuş ve mağazanın 2017’de açılacağının müjdesini vermişti. Fakat proje beklenenden daha uzun sürdü ve mağazanın kapıları bugün açılabildi.

Kısacası; geçen yıl 13.7 milyar dolarlık anlaşmayla ABD’nin ünlü süpermarket zincirini satın alan Amazon’un kasiyersiz mağazası geç olsa da hizmet vermeye başladı. İşte sektörde yankı uyandıran haberin ayrıntıları;

Kasiyersiz süpermarket hizmeti Amazon Go, bugün bütün müşterilere kapılarını açtı.

Böylece dünyanın ilk 2 trilyon dolarlık şirketi olacağı söylenen Amazon, bir ilke daha imzasını atmış oldu. Peki, 14 aylık bir deneme sürecinin ardından halka hizmete vermeye başlayan kasiyersiz mağaza nasıl hizmet veriyor?

Öncelikle müşterilerin Amazon hesabına bağlı olan Amazon Go uygulamasını telefonuna indirmesi gerekiyor.

Müşteriler Amazon Go Uygulaması ile Mağazaya GiriyorAmazon Go’nun Başkan Yardımcısı Gianna Puerini’nin de örnek olması için gösterdiği gibi müşteri mağazaya girerek uygulamayı açarak barkod alıyor ve barkodu girişteki sisteme okutuyor. Ardından istediği ürünü satın alarak hiçbir işlem yapmadan mağazadan ayrılıyor.

Müşteri marketin dört bir yanında bulunan kameralar ve tarayıcılar tarafından izleniyor.

Ürünü aldığınızda ücreti hesabınıza kaydediliyor, karar değiştirip bıraktığınızdaysa ücret hesabınızdan siliniyor. İlaveten; müşteri satın aldığı ürünleri kontrol edebiliyor. Yani Amaon hesabından daha fazla ücret çekildiğini düşünen müşteriler mağazadan çıktıkları anda bütün ürünlerini kontrol edebiliyor.

Yaklaşık 170 metrekare büyüklüğünde olan kasiyersiz süpermarkette çalışan bulunmuyor.

Markette Müşterilere Yardım Edecek Görevliler VarFakat yiyecek hazırlamak, rafları düzenlemek ve müşterilere yardım edecek görevlilerin olduğu belirtiliyor. Sonuçta; Whole Foods’u bünyesine katması ve bugün kapılarını açtığı kasiyersiz şubesiyle Amazon, sektörde hızla yol alıyor diyebiliriz.

Yeri gelmişken; perakende devi Wal-Mart’ın da kasiyersiz mağaza projesi üzerinde çalıştığını belirtelim.

Wal-Mart da Kasiyersiz Mağaza Sistemi Üzerinde ÇalışıyorAncak bütün mağazaların benzer teknolojilerle donatılması için henüz çok erken olsa da bazıları bu gelişmeleri eleştiriyor. Nitekim ABD’deki en yaygın işlerden bir tanesi kasiyerlik ve bu teknoloji milyonlarca insanın işsiz kalmasına neden olabilecek nitelikte.

Kaldı ki Amazon’un duyurusuna yapılan yorumlardan da insanların ne kadar endişeli oldukları açıkça görülüyor. Birçok kişi otonom mağazaların korkutucu olduğunu, birçoğu da bu sistemin başarısız olmasını umduğunu belirtiyor. Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Giderek robotikleşen bir dünyada yaşamak sizi de korkutuyor mu?

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın