Yatırım yapmaya başla!

Amazon Tarihi Düşüş Yaşadı, En Değerli İkinci Şirket Unvanını Microsoft’a Kaptırdı

Aylar önce Amazon tarafından yerinden edilen Microsoft, yeniden dünyanın en değerli ikinci şirket oldu. Detaylar aşağıda;
Amazon Tarihi Düşüş Yaşadı, En Değerli İkinci Şirket Unvanını Microsoft’a Kaptırdı

Amazon, yatırımcıların popüler e-ticaret şirketini cezalandırması nedeniyle Cuma günü piyasa değerinden 68.1 milyar dolar kaybetti ve Microsoft’u kendisinin önüne geçirdi. İlk kez bu yılın Mart ayında Microsoft’u geçerek bir rekora imza atan Amazon’daki gerileme tüm dünyada yankı uyandırdı.

Öte yandan, Amazon’un 68.1 milyar dolar kaybının yanı sıra dünyanın en zengini olan sahibi Jeff Bezos’un da Cuma günü 11 milyar dolar öz sermaye değeri kaybettiği bildirildi. Bu kayıpların altında yatan neden ise Amazon’un Cuma günü açıkladığı üçüncü çeyrek sonuçlarıydı çünkü e-ticaret devi Temmuz – Eylül döneminde Wall Street beklentilerinin altında kalmıştı.

Bilançoya göre Amazon’un üçüncü çeyrek karı 10 kattan fazla artışla 2.88 milyar dolara yükselerek beklentileri aştı.

Amazon Tarihi Düşüş Yaşadı, Unvanını Microsoft'a KaptırdıGeçen yılın aynı dönemine göre karını 256 milyon dolardan 2.88 milyar dolara yükselten Amazon’un hisse başına net karı da aynı dönemde 52 sentten 5.75 dolara yükseldi. Ancak üçüncü çeyrek karı beklentileri aşsa da Amazon’un cirosu ve dördüncü çeyrek görünümü beklentilerin gerisinde kaldı. Bu dönemde şirketin cirosu, 56.6 milyar dolar seviyesinde kaldı ve 57.10 milyar dolarlık beklentinin gerisinde kaldı.

Amazon’un dördüncü çeyrek için satış beklentisi de 73.9 milyar dolarlık beklentiye karşı 72.5 milyar dolar olarak açıklandı.

Microsoft Tarihi Düşüş Yaşayan Amazon’dan İkinci En Değerli Şirket Unvanını Geri Aldı!İşte bu bilanço, yatırımcıların tepkisine haliyle de Amazon’un hisselerinde düşüşe neden oldu. Keza teknoloji devi haftanın son gününde yüzde 7.8 düşüş göstererek hisselerin 24 Ekim 2014’ten bu yana gösterdiği en kötü performans olarak kayıtlara geçmesine yol açtı. Amazon’un piyasa değeri şu anda 801.266 milyar dolar seviyesinde iken Bezos’un Cuma günkü öz sermaye değeri kaybı da 11 milyar dolar oldu.

Amazon’un yanında Perşembe günü açıkladığı bilançosunda beklentileri karşılayamayan Alphabet de Cuma günü yüzde 1.8 seviyesinde düştü.

Alphabet de Düşüş Gösterdi Kaldı ki bu hareket Alphabet’in piyasa değerini 15.29 milyar dolar azalttı. Kısacası; Facebook, Amazon, Netflix ve Google (FANG) grubundan iki şirketin hisse senetleri Cuma günü satış dalgasıyla kapandı. Facebook, Alphabet ve Netflix Temmuz’dan bu yana yüzde 15’ün üzerinde düşüş göstermiş, S&P 500 de yüzde 6.3 seviyesinde azalmıştı.

Nihayetinde Amazon’un Cuma günkü düşüşü, Ağustos sonunda hisse başına 2000 dolarla rekor kıran şirketin 1 trilyon dolara doğru ilerleyişinin hızını fazlasıyla kesti. Söz konusu düşüş bunun yanında Microsoft’u yeniden eski konumuna kavuşturarak Amazon’un önüne geçmesini sağladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum