Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekora Doymayan Amazon Microsoft’un Ardından Alphabet’i de Geride Bıraktı!

Amazon piyasa değeriyle, dev rakibi Alphabet’i geçerek dünyanın en değerli ikinci şirketi olmayı başardı. İşte trilyon dolarlık şirket olma yolunda hızla ilerleyen teknoloji devi ve detaylar;
Rekora Doymayan Amazon Microsoft’un Ardından Alphabet’i de Geride Bıraktı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Amazon ile kurucusu Jeff Bezos, rekora doymayarak önünde ne varsa silip süpüren iki dev haline geldi. Önce Bill Gates’in elinden tüm zamanların en zengini unvanını alan Bezos, kısa süre sonra da şirketiyle Bill Gates’in Microsoft’unu geçerek bir ilke imza atmıştı.

Ardından Forbes 2018 dünyanın en zenginleri listesinde birinciliğe yerleşmiş ve bunu 100 milyar dolar sınırını aşan ilk milyarder olarak yapmasıyla büyük yankı uyandırmıştı. Girdiği hemen her alanda başarı yakalayan ve pek çok rakibini yerle bir eden teknoloji devi, şimdi de ezeli rakibi Alphabet’i geride bırakışını kutluyor.

Zira Amazon piyasa değeriyle, Google’ın çatı şirketi Alphabet’i geçerek dünyanın en değerli ikinci firması oldu.

Amazon Alphabet'i Geçerek Dünyanın En Değerli İkinci Şirketi Oldu% 2.7’lik artışla 768 milyar dolarlık piyasa değeriyle ulaşan Amazon, % 0.4’lük düşüşle 762 milyar dolara gerileyen Alphabet’i gerisinde bıraktı. Dünyanın ilk 2 trilyon dolarlık şirketi olabileceği söylenen ve başarılarıyla bu tahmini doğru çıkarabileceğinin sinyallerini veren Amazon’un önünde yalnızca Apple kaldı.

Amazon’un önündeki tek rakibi olan dünyanın en değerli şirketi konumundaki Apple’ın piyasa değeri ise 889 milyar dolar seyrinde kaldı.

768 Milyar Dolar Piyasa Değeri Olan Amazon'un Önünde Yalnızca Apple KaldıSonuçta artan piyasa değeri, Amazon’u 768 milyar dolara ulaştırırken Jeff Bezos’un servetine de 3.3 milyar dolar daha ekledi. Böylelikle Jeff Bezos, Forbes’un gerçek zamanlı verilerine göre 131.1 milyar dolarlık servetin sahibi oldu.

Diğer taraftan; Amazon’un yeni rekorundan daha önce Goldman Sachs’ın şirket için hisse tahminlerini arttırdığını da belirtelim.

Amazon için Hisse Tahminleri Arrttı, 2020'de 1 Trilyon Dolar Olması Bekleniyor Buna göre; halihazırda 1825 dolar olan hedef fiyat, analist Heath Terry tarafından 1900 dolara çıkartılmıştı. Zira Terry Amazon hisse tahminlerinin, şirketin bulut bilişim (Amazon Web Services) ve perakende bölümlerine göre çok düşük olduğunu söyledi.

İşte bu nedenle de Goldman Sachs’ın önceki tahmini % 23 oranında arttırılarak 1900 dolara yükseltildi. Ayrıca Goldman Sachs Amazon’la ilgili yüksek beklentiler içinde olan tek firma da değil.

Küresel yatırım bankacılığı şirketi Jefferies de kısa süre önce Amazon hakkında yaptığı tahminle gündeme gelmişti. Jefferies Amazon’un piyasa değerinin 4 yıl içinde 1 milyar dolara ulaşacağını dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu