Yatırım yapmaya başla!

Amazon’un Deliveroo Yatırımı İngiltere Rekabet Gözlemcisi Tarafından İnceleniyor

İngiltere’nin rekabet gözlemcisi, Amazon’un yemek teslimatı girişimi Deliveroo’ya yatırımını durdurmasını isteyen bir uygulama emri başlattı. İşte detaylar;
Amazon’un Deliveroo Yatırımı İngiltere Rekabet Gözlemcisi Tarafından İnceleniyor

İngiltere’nin Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), ABD’li Amazon’un gıda teslimatı girişimi Deliveroo’ya yatırımını durdurması isteyen bir uygulama emri başlattı.

Kurumdan yapılan açıklamada CMA’nın Amazon ile Deliveroo’dan şüphelenmek için makul gerekçelerinin olduğu, şirketlerin farklı olmaktan vazgeçtiği ya da rekabet kurallarını ihlal edecek bir birleşme planladıkları belirtildi. Deliveroo için 575 milyon dolarlık yatırım turuna öncülük eden Amazon hakkında ki karar dikkat çekti.

Amazon’un sektöre girişi, Deliveroo’nun gıda dağıtım rakiplerini sarsmış ve FTSE 100’deki Just Eat ile Alman Delivery Hero ve Hollandalı Takeaway.com’un hisselerinde düşüşe yol açmıştı.

Amazon Sektöre Girişi  Bazı Hisseleri DüşürdüAyrıca Amazon daha önce Deliveroo için potansiyel bir alıcı olarak gösterilmiş, firmanın teknoloji yatırımları nedeniyle hedef tahtasında yer aldığı iddia edilmişti. Harekete geçen Rekabet ve Piyasalar Otoritesi bugünkü kararında, Deliveroo’nun Amazon’un işine entegrasyonuna yol açabilecek herhangi bir eylemde bulunmasını yasaklarken, başlattığı incelemede bununla ilgili karara varılacağı aktarıldı.

Her iki şirketin de İngiltere’deki mevcut hizmet seviyelerini sürdürmek zorunda kalacağı ve CMA’dan izin almadan büyük sözleşmelerde ya da üst yönetimlerinde değişiklik yapamayacağı da vurgulandı.

Amazon’un Deliveroo Yatırımı İngiltere Rekabet Gözlemcisi CMA İncelemeCMA’ın kararına ilişkin açıklama yapan Deliveroo sözcüsü şöyle konuştu: ““Deliveroo ve Amazon, düzenleyici onayları almak için düzenleyicilerle birlikte çalışıyor. Restoran yemek dağıtım sektöründe çok sayıda büyük şirket var ve biz bu yatırımın Deliveroo’nun büyümesini, yenilikçiliğini ve aynı zamanda rekabeti artıracağını düşünüyoruz. Bu yatırım iş yaratmaya, restoranların işlerini büyütmelerine yardımcı olacak ve tüketiciler için seçimleri artırmaya yardım edecek.” dedi.

Amazon sözcüsü de Rekabet ve Piyasalar Otoritesi‘nden gelen hamleye karşılık; “Bu azınlık yatırımının Deliveroo’nun hizmetlerini genişletmesine, artan seçenekle tüketicilere fayda sağlamasına ve daha fazla restoranın hizmete erişmesiyle yeni işler yaratmasına olanak sağlayacağına inanıyoruz” ifadeleriyle kendini savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum