Yatırım yapmaya başla!

Amazon’un Çocuklara Özel Akıllı Hoparlörü Mahremiyet Konusunda Tartışma Yarattı!

Amazon’un tanıttığı çocuklara yönelik renkli Echo Dot’larla ilgili olarak Jeff Bezos’a şikayet mektubu gönderildi. İşte tartışmalara yol açan cihazın ve haberin detayları;
Amazon’un Çocuklara Özel Akıllı Hoparlörü Mahremiyet Konusunda Tartışma Yarattı!

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan ve 9 Mayıs’tan itibaren satışa sunulan Amazon Echo Dot Kids Edition, tartışmalara yol açtı. 5 ila 12 yaş arasındaki çocuklara özel olarak tasarlanan akıllı asistan, sahip olduğu özelliklerle bazıları tarafından beğenilse de büyük bir kesimin tepkisini çekti.

Kırılmaması için özel bir kılıfı bulunan, ayrıca yeşil, mavi ve kırmızı olmak üzere 3 farklı renk seçeneği olan cihazın, yetişkin versiyonundaki gibi sorulan soruları yanıtladığı belirtildi. Bununla birlikte müzik çalma, reklamsız radyo istasyonlarına erişme, çocuk kitapları dinleme gibi olanaklar sunduğu söylendi.

Ancak Amazon’un akıllı asistanının çocukların odalarına gireceği yönündeki haberler bazı toplulukları ve ebeveynleri endişelendirdi.

Echo Dot Kids Edition Tartışma YarattıTeknoloji devi ise Echo Dot Kids Edition’un çocuklar için gereken önlemlere sahip olduğunu iddia etti. Mesela; cihaz ebeveynlere çocukların nelere erişebildiğini görme ve bunlara sınır koyma hakkı veriyordu. Ayrıca çocuklara uygun olmayan içerikli şarkılar cihaz tarafından engelleniyor, onların alışveriş yapmalarına da izin verilmiyordu.

Bunların yanında Amazon’un akıllı hoparlörü çocukların sorduğu hassas sorulara, uygun sözlerle cevap vermeye programlanmıştı.

Echo Dot Kids Edition Çocukların Odasına GirdiAraştırma şirketi Forrester’dan Sucharita Kodali ise bu cihaz hakkında “Amazon çocuklara özel bazı faydalar yarattı fakat Amazon geliştiricilerinin çocuklarınızın çıkardığı bütün sesleri duymasını kim ister. Sonuçta; tüketiciler bu cihazların hangi sesleri yakaladığını, nerede tuttuğunu ya da bilgilerin kullanılıp kullanılmadığını bilmiyor” demişti.

Amazon’dan bu yoruma yanıt veren bir yetkili ise şirketin çocukların verilerini reklam verenler gibi üçüncü taraflarla paylaşmadığını belirtmişti.

Echo Dot Kids Edition Çocukların Mahremiyetine Zarar Verecekİlaveten; diğer Echo hoparlörleri gibi çocuklar için geliştirilen cihazın da yalnızca Alexa ile başlayan konuşmaları dinlediği söylenmişti. Bununla birlikte; ebeveynlerin çocuklarının sesli isteklerinin arşivlerini Alexa aracılığıyla dinleyebileceği, istedikleri takdirde tüm bu kayıtları silebilecekleri kaydedilmişti. Cihazı sessiz moduna alarak bütün mikrofonların bağlantısını kesmek de mümkündü.

İşte bu noktada gelen son eleştirilerin Amazon Echo Dot’un çocuk versiyonuyla ilgili tepkileri yeniden gündeme getirdiğini söyleyebiliriz.

Echo Dot Kids Edition'a Tepkiler CNN’in haberine göre senatör Ed Markey ve ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Joe Barton, Cuma günü Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’a yeni cihazla ilgili bir mektup gönderdi. Söz konusu mektupta çocuklar için tasarlanmış Echo Dot’la ilgili Bezos’a bir dizi farklı soru yöneltildi. Bunların arasında; Amazon’un her çocuk için ayrı bir profil oluşturup oluşturmadığı, şirketin cihaz tarafından toplanan verileri ne zamandır sakladığı gibi sorular vardı.

Markey ile Barton yazdıkları mektupta; benzeri yapay zeka ve ses tanıma teknolojisinin yeni eğitim ve eğlence fırsatları sunarken, vatandaşların özellikle de çocukların mahremiyetinin korunması gerektiğini savundu.

Ayrıca Campaign for a Commercial-Free Childhood grubunun yöneticilerinden Josh Golin de konuyla ilgili olarak “Amazon, çocukların sabah yataktan kalktıktan gece uyuyana dek veri toplayan aletine bağımlı olmalarını istiyor” yorumunu yaptı. Neticede; Amazon’un ABD’de 79.99 dolardan satışa sunduğu cihaz, teknolojinin dezavantajlarını ve çocukların mahremiyetini bir kez daha odak noktası haline getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum