Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Amazon CEO’su Jeff Bezos’un Wall Street’e Mesajı 22 Yıldır Aynı!

Dünyanın en zengini Jeff Bezos, 22 yıl boyunca Wall Street'e aynı mesajı verdi ve değişmeyen duruş 2Ç19 sonuçlarında da açıkça görüldü.

Jeff Bezos, 1997 yılındaki Amazon’un halka arzından bu yana, başta görünüşü ve zenginlik düzeyi olmak üzere pek çok değişiklik geçirdi. Ancak geleceğe yönelik amansız odağı, hep sabit kaldı.

Bezos’un 22 yıl önce yatırımcılara ilk mektubunda lanse ettiği bu yaklaşım, Amazon’un ikinci çeyrek kazanç raporunda bu hafta fazlasıyla netleşti. Amazon 2Ç19’da Wall Street’in gelir tahminlerini yendi ancak büyük ölçüde geniş kapsamlı artan harcamalar nedeniyle karı kaçırdı.

Amazon CFO’su Brian Olsavsky de Perşembe günü yapılan görüşme sırasında, yatırımın 2019’da yükseleceğini söyledi.

Amazon İkinci Çeyrek Yatırım Açıklama Şirket Prime üyeler için sunduğu bir günlük teslimatı standart hale getirmek için öngörülen miktar olan 800 milyon doların üzerinde harcadıktan sonra sevkiyat masrafları, yüzde 37 artışla beş çeyrek dönemin en yüksek seviyesine çıkarak 8.1 milyar oldu. Amazon hisseleri beklenenden zayıf gelen kazanç raporu ile düşse de hisseleri bu yıl yüzde 29 arttı ve dünyanın halka açık en değerli ikinci şirketi olmaya devam ediyor.

Bezos’un 1997’de IPO’dan kısa süre sonra yatırımcılara yazdığı mektuba göz atıldığında ise şu ifadeler göze çarpıyor:

Jeff Bezos Wall Street Mesajı Kısa Vadeli Karlılık Değil Uzun Vade Odak “Kısa vadeli karlılık değerlendirmeleri veya kısa vadeli Wall Street reaksiyonları yerine uzun vadeli pazar liderliği hususları ışığında yatırım kararları almaya devam edeceğiz.” İşte bu ifadeler, her yıllık mektuba da bir hatırlatıcı niteliğinde ekleniyor.

Öyle ki 2000 yılında internet şirketleri patlamasında Bezos, 1997 mektubuna atıfta bulunarak dikkati uzun vadeye çekmek istemişti. Ertesi yıl, pazar çöküşünün devam etmesi ve Amazon’un başka büyük zararlara uğraması nedeniyle Bezos, “İşimizi doğru yaparsak, bugünün müşterileri yarın daha fazla satın alacaktır” demişti.

Ve 2012’de Amazon 10 yılı aşkın zamandır en büyük düşüşünü kaydettikten sonra Bezos görüşünü şöyle yinelemişti: “Müşterilerin ve hissedarların çıkarları aynı hizada uzun vadeli bir görüşe sahip olun.” Sonuçta Amazon, 22 yıl öncesine kıyasla çok farklı bir şirket olsa da uzun vadeli görüşünden hiçbir zaman vazgeçmedi. Macquarie Capital’dan Ben Schachter Cuma günü yayınladığı bir notunda; “işin özü Amazon, her zamanki gibi uzun vadeli büyüme fırsatlarına yatırım yapıyor” dedi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle