Yatırım yapmaya başla!

Amazon, Almanya Federal Rekabet Kurumu ile Anlaşmaya Vardı!

Amazon, üçüncü parti tüccarlar için hizmet kullanım şartlarını elden geçirme konusunda Almanya’nın antitröst otoritesiyle anlaşmaya vardı. Detaylar aşağıda;
Amazon, Almanya Federal Rekabet Kurumu ile Anlaşmaya Vardı!

Amazon, üçüncü taraf tüccarlar için hizmet şartlarını elden geçirmek için firmanın haksız muamelesinden şikayet eden Almanya’nın tekelcilik karşıtı otoritesi ile bir anlaşmaya vardı.

Haksız rekabeti önlemek ve tekelcilikle mücadele amacıyla faaliyet gösteren Federal Rekabet Kurumu, bugünkü açıklamasında, ABD’li e-ticaret devinin platformunu kullanan tüccarlar için geçerli sözleşmesini değiştirmeyi kabul etmesinin ardından yedi aylık soruşturmasını bıraktığını duyurdu.

Kurum ayrıca 30 gün içinde yürürlüğe girecek değişikliklerin sadece Almanya’da değil aynı zamanda İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Amerika ve Asya’daki ülke sitelerinde uygulanacağını söyledi.

Almanya Federal Rekabet Kurumu Amazon AçıklamaFederal Rekabet Kurumu şefi Andreas Mundt, konuya ilişkin yaptığı bir açıklamada; “Amazon pazarlarında perakendeciler için kapsamlı iyileştirmeler elde ettik. Soruşturmamızı düşürüyoruz” dedi. Yanıt veren Amazon da İş Çözümleri Sözleşmesi’nde yapılan değişikliklerin, platformdaki fiziksel ürün satışlarının %58’ini oluşturan satış ortaklarının haklarını ve sorumluluklarını netleştireceğini belirtti.

Teknoloji devi dünyadaki tüm satış ortaklarının yeni müşterilere ulaşmalarına ve işlerini büyütmelerine yardım etmek için çok çalışmaya ve yatırım yapmaya devam edeceğini de ekledi.

Amazon Satış Ortakları Yardım Devam Edeceğiz AçıklamasıSilikon Vadisi’nin teknoloji devleri Avrupa’da giderek yoğun bir inceleme altındayken gelen anlaşma, teknoloji firmalarının benzer daha birçok olayla karşılaşacağını hatırlattı. Bu arada Almanya’nın antitröst düzenleyicisinin, sosyal ağın pazar baskınlığını kötüye kullandığını bulduktan sonra Facebook’a kullanıcı verilerini nasıl kullanacağını değiştirme talimatı verme konusunda da aktif davranmıştı.

Ancak Facebook, bu noktada Alman düzenleyici ile nispeten hızlı bir şekilde anlaşan Amazon’un aksine karara meydan okumuştu.

Amazon Alman Antitröst Kurumu Hızlı AnlaştıAmazon ile Alman gözlemcisi arasında varılan anlaşmadaki hizmet şartları değişiklikleri arasında şirketin iş ortaklarına karşı Avrupa platformlarında Avrupa kurallarına uyacağı olduğu verilen bilgiler arasında yer aldı. Oysaki Amazon daha önce böyle bir sorumlulukla karşı karşıya kalmamıştı. Amazon’un artık bir satıcıyı platformundan çıkarması için 30 gün önceden haber vermesi ve bir sebep belirtmesi gerektiği de aktarıldı.

Nitekim daha önce, bir satıcıyla ilişkisini herhangi bir uyarı ya da açıklama yapmadan sonlandırabilir ya da engelleyebilirdi. Amazon pazarlarını kullanan tüccarların, iadelerin ve geri ödemelerin masraflarını kimin üstlenmesi gerektiği konusunda da Amazon kararlarına karşı temyize vurabilecekleri söylendi.

Federal Rekabet Kurumu, diğer değişikliklerin Amazon’un hizmet şartlarını anlama kolaylığı, ürün tanımları ve müşteri yorumlarının daha adil sunumu alanlarında yapılacağını da dile getirdi. Değişikliklerin yüzde 60 ila 65’i Alman olarak tahmin edilen Amazon.de sitesinde aktif olan 300 bin tüccarı doğrudan etkileyeceği kaydedildi. Kaldı ki Almanya sitesi, geçtiğimiz yıl 20 milyar euroyu aşarak Amazon’un en büyük Avrupa sitesi olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum