Yatırım yapmaya başla!

Amazon’un Akıllı Asistanı Alexa’nın Korkutucu Kahkahaları Susturulamıyor!

Amazon’un akıllı asistanı Alexa’nın ürpertici gülüşü, kullanıcıları da teknoloji devini de tedirgin etti. Durumun farkında olan Amazon sorunu çözmeye çalışırken, konuyla ilgili yapılan yorumlar çığ gibi büyüdü.
Amazon’un Akıllı Asistanı Alexa’nın Korkutucu Kahkahaları Susturulamıyor!

Çağımızın en gözde akıllı asistanları arasında olan Alexa, bu kez farklı bir haberle gündeme geldi. Amazon’un başını fena ağrıtan, sosyal medya kullanıcılarına ise espri konusu olan Alexa’nın kahkahaları, adeta kulaklarda çınladı.

Peki, e-ticaret devinin farkında olduğu ürpertici gülüşler neden kaynaklanıyor? Pek çok kullanıcının “Alexa’m nedensizce kahkaha atıyor, gecenin bir yarısı tuhaf kıkırdamalarla uyanıyorum” gibi sözlerle tanımladığı olayın arkasında ne var? Gelin, birlikte inceleyelim.

Öncelikle Amazon’un Alexa’yı rakiplerinin önüne geçirebilmek için çok sıkı çalıştığını, hatta bu dönemde birçok yatırım yaptığını belirtelim.

Amazon Akıllı Ev Pazarında İddialıKeza akıllı kapı zili üreticisi Ring’i 1 milyar dolara satın alması da Google bünyesindeki Nest’e karşı savaş açması da bunu gösteriyor. Kaldı ki e-ticaret devi geçtiğimiz gün de Alexa Fund aracılığıyla akıllı termostat üreticisi ecobee’ye milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı.

Neticede; piyasa değeriyle Bill Gates’in Microsoft’unu gerisinde bırakan Amazon’un, akıllı ev asistanları pazarında lider olmak istediği aşikar.

Amazon Alexa'nın Ürpertici Kahkahalarının FarkındaBu noktada; Alexa ile çalışan cihazlardan gelen ürpertici kahkahaların şirketi endişelendirmesi de gayet olağan. Çünkü kimse gecenin bir yarısı evindeki teknolojik aletlerin korkunç seslerle güldüğünü duymak istemez.

İlk olarak CaptHandlebar adlı Twitter kullanıcısının fark ettiği kahkahalar zamanla başka kullanıcılarının da dikkatini çekti.

Bazen nedensizce bazen de verilen komutlara karşılık olarak kahkaha artan Alexa, kullanıcılara bilim kurgu filmlerinden sahneleri anımsattı. Benzer pek çok yorumun gelmesi üzerine Amazon “durumun farkındayız ve düzeltmeye çalışıyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ardından da sorunun Alexa’nın verilen sesli komutları “Alexa, laugh” olarak algılamasından kaynaklandığını belirtti. Bunun için de kahkaha komutunu “Alexa, can you laugh” olarak değiştireceğini ve ayrıca cihazın gülmeden önce “sure, I can laugh – (tabii ki gülebilirim)” şeklinde cevap vereceğini belirtti.

Neticede; hem korkutucu hem de komik olan olayda, varılan sonuç şimdilik bu. Fakat yaşananlar çoğu kişinin aklına yapay zekanın insanlığın sonunu getireceği ve robotların insanlara hükmedeceği yönündeki söylentilerin gerçek olabileceğini getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum