Yatırım yapmaya başla!

Amazon 482 Milyon Dolar Karla Şirket Tarihi Rekorunu Kırdı!

Amazon 482 Milyon Dolar Karla Şirket Tarihi Rekorunu Kırdı!

Kendi sektörlerinde dünyanın en önemli şirketleri bugünlerde, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreklerine yönelik kar oranlarını yayınlamaya başladı. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl ekonomik açıdan küresel birçok oynaklığa neden olsa dahi dünyanın önde gelen şirketleri 2015 yılının dördüncü çeyreğinde açıkladıkları kar oranlarıyla rekorlar kırmaya devam ediyor. En son dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook dün, 2015 yılı dördüncü çeyrek kar oranını açıklamış ve kurulduğu 2004 yılından bu yana en yüksek net karı olan 1 milyar doları kasasına koymayı başarmıştı. İlgili haberin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Bugün ise dünyanın en büyük online perakende şirketi olan Amazon.com Inc. geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğine dair finansal bilançosunu kamuoyuyla paylaştı.

Jeff Bezos’un başkanlığını ve CEO’luğunu yaptığı şirket, 1994 yılında Amerika’da kurulmuştu. E-ticaret konseptiyle kurulan site gün geçtikçe gösterdiği başarılar sayesinde dünyanın en büyük online perakendecisi konuma gelmişti. 2015 yılının dördüncü çeyreğine yönelik açıklanan finansal raporda Amazon.com, tıpkı Facebook gibi şirket tarihinin rekorunu kırmayı başardı. Amazon.com geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde en büyük çeyrek dönem karını 482 milyon dolara kadar yükseltmeyi başardı. Ayrıca hisse başına ise 1.00 dolara kadar tırmandı. Açıklanan kar oranı bir önceki seneyle karşılaştırıldığında ise önemli bir tırmanış göze çarpıyor. Bir önceki yılın aynı dönemde şirketin karı 214 milyon dolar olmuş, hisse başına karı ise 45 sent olarak gerçekleşmişti. Açıklanan finansal bilanço doğrultusunda elde ettiği 482 milyon dolarlık kar oranıyla Amazon.com Inc. şirket tarihinin rekorunu kırmayı başardı.

Ancak Amazon.com Inc. 2015 yılının dördüncü çeyreğine yönelik finansal tablosunu açıklamadan önce, analistler yaptıkları yorumlarda şirketin kar oranının daha yüksek olarak açıklanmasını bekliyorlardı. Analistler şirketin 742.9 milyon dolar kar elde edeceğini, ayrıca hisse başına ise 1.55 dolar kar açıklanmasını ön görmüşlerdi. Ancak yanıldılar ve şirket tarihi rekoru kırılmış olsa dahi kar oranı beklentilerin altında kalarak 482 milyon dolar olarak açıklandı. Şirketin açıkladığı finansal tablonun beklentilerin altında kalması sonucunda, Amazon.com’un hisseleri düşüşe geçti. Hisselerde yüzde 15 oranında düşüş yaşanması sonucu şirketin değerinden ise 5 milyar dolarlık erime gerçekleşmiş oldu.

“Şirket daha önce görmediğimiz kar oranına ulaştı, ancak bunu sürdüremezse hisse kaybı yaşayacaktır,”

Needham&Co. Analisti Kerry Rice, Amazon.com Inc.’nin açıkladığı finansal bilançoyla ilgili olarak görüş bildirdi. Rice, şirketin kar oranının beklentilerin oldukça altında kaldığını belirterek; şirketin tahminlerin üzerinde harcama yaptığını söyledi. Ayrıca Rice, şirketin daha önce görülmeyen karlılığa ulaştığını; ancak bunu sürdürememeleri halinde hisselerinin düşüşe geçeceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum