Yatırım yapmaya başla!

İşçilerine Robot Muamelesi Yapan Amazon, 3 Yılda 600 Kez Ambulans Çağırmış!

Amazon’un İngiltere’deki depolarına son 3 yıl içinde 600 kez ambulans çağrılması, e-ticaret devinin kötü çalışma koşullarını bir kez daha gündeme getirdi. Detaylar aşağıda…
İşçilerine Robot Muamelesi Yapan Amazon, 3 Yılda 600 Kez Ambulans Çağırmış!

Amazon’un çalışanlarına robot gibi davrandığı yönündeki iddialar epey dikkat çekti. Zira bu iddialar, son 3 yıl içinde Birleşik Krallık’taki Amazon depolarına 600 kez ambulans çağrılmasının ardından ortaya atılmıştı.

A Freedom of Information Act (FOİA) kanunu dahilinde GMB isimli sendikanın edindiği bu bilgi, işçi hakları savunucularını epey öfkelendirdi. Çünkü dosyada, Amazon depolarına kaç kez ambulans çağırıldığı bilgisinin yanı sıra bunların nedenleri de yer alıyordu.

GMB ambulansların, hamilelikle ilgili olaylar, kalp ağrıları, elektrik çarpması, nefes alma zorlukları ve majör travma gibi nedenlerle çağrıldığını ortaya çıkardı.

GMB Sendikası Amazon'un Son 3 Yılda Merkezine 600 Kez Ambulans Çağırdığını Ortaya Çıkardı1924 yılında kurulan sendika; Amazon’un işçilerine robotlar gibi davrandığını ve Rugeley bölgesindeki merkezinin çalışmak için tehlikeli bir yer olduğunu öne sürdü. Ve GMB sendikasının suçlamaları, e-ticaret devini doğal olarak yeniden ateş hattına soktu. Sonuçta sendika 600 ambulans aramasının içinde, 3 majör travma, 3 doğum, 14 nefes alma problemi, 2 elektrik çarpması ve 1 tane de yangın vakası vardı.

Öte yandan; GMB aynı dönem içerisinde Rugeley’deki depoya benzer büyüklükteki Tesco’ya yalnızca 8 adet ambulans çağrısı yapıldığını belirtti.

Amazon Rugeley İşyerinde İşçilere Robot Gibi Davranılıyor Sendikacı ve politikacı Mick Rix bu nedenlerden dolayı Amazon’u çalışanlarına robot gibi davranmakla suçladı. Ve düşüncesini şirketten yüzlerce ambulans çağrısı yapıldığını vurgulayarak; “Bize günde 10 saat ayakta durmaya zorlandığını, ağır arabalarını çektiğini, kilometrelerce yürüdüğünü, hatta düşük yaptığını söyleyen hamile kadınlar var.” sözleriyle açıkladı.

İlaveten; daha önce hiç böyle durumlarla karşılaşmadığını ve Rugeley’in İngiltere’deki en tehlikeli çalışma yerlerinden biri olması gerektiğini belirtti.

GMB Amazon'u EleştirdiAmazon’un söz konusu figürler nedeniyle kendinden utanması gerektiğini dile getiren Rix, e-ticaret devini sert sözlerle eleştirdi. Konuyla ilgili Business Insider’a konuşan bir Amazon sözcüsü ise “Bu verilere ya da asılsız hikayelere dayanarak güvensiz çalışma koşullarına sahip olduğumuzu söylemek doğru değil.” dedi. Ayrıca ambulans çağrılarının işle alakalı değil kişisel sağlık sorunlarından kaynaklandığını dile getirdi.

Amazon sözcüsü suçlamaları “geçen yıl Birleşik Krallık’taki merkezlerimize yapılan ambulans ziyaretlerinin oranı bir saat başına 0.00001’di ve bu oldukça düşüktü” sözleriyle yanıtladı.

Amazon Suçlamaları ReddettiDiğer taraftan; GMB hamile bir Amazon çalışanının sendikaya; “Hamile olduğumu öğrendiğimde daha hafif bir bölüme transfer edilmek istedim fakat onlar bana bunun mümkün olmadığını ve aynı işi yapmaya devam etmem gerektiğini söylediler” dediğini aktardı.

Amazon sözcüsü ise bu suçlamaları da reddederek; “Bir çalışanımızın hamile olduğunu öğrendiğimizde, onlarla sıkı bir şekilde çalışır ve risk değerlendirmesi yaparız. Eğer çalışanın ya da bebeğin sağlığı yapılacak iş nedeniyle risk altındaysa, bunları hafifletmek için çalışanın koşullarını değiştiririz. En son seçenek olarak ise çalışanı ücretli hastalık iznine ayırırız” şeklinde açıklama yaptı. Kısacası, iki tarafın açıklamaları arasında tam bir tezatlık görüldü ve pek çok kişi Amazon’un karşısında yer aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum