Yatırım yapmaya başla!

Amazon Dev Büyümesiyle 2019 BrandZ En Değerli Markalar Listesinde İlk Sıraya Yerleşti!

Amazon, BrandZ’nin 2019 sıralamasında 315,5 milyar dolar ile dünyanın en değerli markası olarak Google ve Apple’ı geçti. İşte detaylar;
Amazon Dev Büyümesiyle 2019 BrandZ En Değerli Markalar Listesinde İlk Sıraya Yerleşti!

Amazon 315,5 milyar dolar ile dünyanın en değerli markası olarak Google ve Apple’ı geçti. Küresel şirketler sıralamasına göre geçen yıl yüzde 52 seviyesinde artan Amazon 315,5 milyar dolara ulaşırken, Apple 309,5 milyar dolar ile ikinci sırada, Google ise 309 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

Bugün yayınlanan ve WPP araştırma kurumu Kantar tarafından derlenen BrandZ’nin 2019 için dünyanın en değerli 100 küresel markası listesi, Amazon’un yükselişini bir kez daha gözler önüne serdi. Nitekim Google ve Apple, listenin zirvesinde toplamda 12 yıl geçirmiş, 2018’de ise ilk sırada Google yer almıştı.

Kantar’ın küresel BrandZ Başkanı Doreen Wang da Amazon’un yükselişinin bir dizi farklı hizmet satmasından kaynaklandığını dile getirdi.

Amazon 2019 BrandZ En Değerli Markalar Listesine Yerleşmesi Bir Dizi Farklı Hizmet Satmasından Kaynaklı“Amazon’un geçen yıl yaklaşık 108 milyar dolarlık marka değeri büyümesi artık markaların bireysel kategorilere ve bölgelere nasıl daha az bağlandıklarını gösteriyor. Birden fazla tüketici temas noktalarında bir dizi hizmet sunan Amazon, Google ve Alibaba gibi şirketlerle, sınırlar bulanıklaşıyor” diyen Wang, Amazon’un zirveye yükselişine işaret etti.

Sonuçta Amazon, çekirdek işi yavaşlarken otonom araç girişimi Aurora’dan elektrikli kamyon şirketine, havayolu firmasından sağlık alanına kadar birçok alana yatırımlarını artırıyor.

Amazon 2019 BrandZ En Değerli Marka Farklı Alan Yatırım Yapıyor Örneğin geçen yıl online eczane girişimi PillPack’i satın alan Amazon, geçen ay da İngiliz Deliveroo için 575 milyon dolarlık yatırım turuna öncülük etmişti. Ayriyeten geçtiğimiz haftalarda öne sürülen iddialar, Amazon’un ücretsiz dijital müzik servisi ile Spotify’a rakip olabileceğini göstermişti. Kısacası girdiği her sektörde yankı uyandıran Amazon’un yoluna dur durak vermeden devam etmesi, firmanın daha da büyüyeceğinin sinyallerini veriyor.

Öte yandan, Ocak ayında Microsoft’u geçerek dünyanın en değerli şirketi olan Amazon’un zirvede oturduğu listede Bill Gates’in firması, 2018’de olduğu gibi dördüncü oldu.

 2019 BrandZ En Değerli Markalar Listesi Microsoft Dördüncü BrandZ’nin en değerli 100 küresel marka listesindeki ilk 10’da sırasıyla; Amazon, Apple, Google, Microsoft, Visa, Facebook, Alibaba, Tencent, McDonald’s, AT&T yer aldı. Burada 2018’de BrandZ’nin en değerli şirketler listesine ilk kez giren Alibaba ile Tencent’in 2019’da da ilk 10’da bulunmaları dikkat çekti. İlk 10’un ardındaki 10 şirket ise sırasıyla şöyle gerçekleşti: Verizon, Mastercard, IBM, Coca-Cola, Marlboro, SAP, Disney, UPS, The Home Depot, Xfinity.

100 markanın bulunduğu listede, 19,8 milyar dolarlık Xiaomi ve 18,8 milyar dolarlık Meituan dahil 15 Çinli markanın olduğu görüldü. BrandZ yöneticisi David Roth, başarılı olan şirketlerin bu yeni farklı hizmet modelinde ustalaşan şirketlerden oluştuğunu söyledi. “Markalar, bu modelin yaratabileceği değeri anlamalı ve gelecekte başarılı olmak için yaklaşımını benimsemeli” ifadeleriyle de öneri verdi. Listeyi genel olarak teknoloji, finans ve perakende markalarının domine ettiği belliyken, lüksün ise en hızlı büyüyen kategori olduğu söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum