Yatırım yapmaya başla!

Alvis Yeniden Dirilerek 1900’lü Yıllardan Otomobiller Getirecek!

Uzun yıllar önce kapanan İngiliz Alvis otomobil şirketi, yaşadığımız döneme 1900'lü yıllardan araç kokusu getiriyor.
Alvis Yeniden Dirilerek 1900’lü Yıllardan Otomobiller Getirecek!

Alvis, bir İngiliz otomobil üreticisidir. Duymadıysanız da bu normal çünkü çok uzun yıllar önce üretimlerini durdurdu. 1919 yılından 1967 yılına kadar üretim yapan şirket, sanırız yeni dünya düzenine ayak uyduramadan faaliyetlerini durdurma kararı almış. Şirketin hikayesi otomobille değil uçak motorları, zırhlı araçlar ve zırhlı savaş araçlarıyla başladı.

1965 yılında Rover’a geçerek yan kuruluş olsa da Alvis, sonradan Leyland‘a ait bir marka haline geliyor. 1982 yılında şirket yeniden el değiştirilip, United Scientific Holdings’e satılıyor. 21. yüzyıl içerisinde de yer almak isteyen şirket, bunu modern yüzlü araçların aksine 1900’lü yıllarda tasarladığı araçlar üzerinden ilerletecek. Şimdiden çok zevkli duran otomobillerin belirli kısımlarına teknolojiler yüklenecek. Gelin bu güzel klasikler nelermiş onlara bakalım!

Alvis otomobilleri, klasik araç sevenlerini hatta sevmeyenleri de kendine çekecek.

Bundan 100 sene önce çıkmış araba modellerini, 100 sene sonrasında görmek, ilginç olacak. Yeni zamanda klasik araba üretmeyi Morgan firması en iyi yapanlardan. Plus Six modelini buradan inceleyerek, BMW’nin hacimli V8 ile o güzel kasanın buluşturulmasına bakabilirsiniz.

İngiliz şirket, insanlara 5 model üzerinden seçim hakkı tanıyacak.

Belirlenen modeller Park Ward Drop Head, Graber Super Coupe, Graber Super Cabriolet, Vanden Plas Tourer, Bertelli Coupe and Lancefield Concealed Hood şeklinde. Hepsi Alvis’in 48 yıllık üretiminde yaptığı araçların gelecek zamandaki çıkışları olacak. Ürünler kesinlikle replika değil. Replika olabilmesi için markanın benzer parçalarını kopyalayarak yapılması gerekiyor. Ancak Alvis’te böyle bir çalışma şeklinden ilerlemeyecek.

Alvis modelleri, öyle kolay üretilmeyecek.

En başta çok pahalı olacaklarını söyleyelim. 50 yıldan uzun süredir depolarda saklanan orijinal kasaların modellerde kullanılacağı söylendi. Kesinlikle bu planla bir bitirme olmuş ve İngiliz şirketin 21. yy’da uykusundan uyandırılacağı biliniyormuş. Yapım sürelerine ilişkin verilen rakamlara şaşırmamak elde değil.

Tamamen el işçiliğinde parçaları bir araya getirilecek modellerin her biri için 4.000 ile 5.000 saat sonunda ortaya çıkacak. Gün olarak hesaplarsak, 166 ile 208 gün arasında.

Alvis, aslında sistemini kapatmamış, ara vermiş oldu.

Alan Stote, “Modellerimiz, kelimenin tam anlamıyla, Alvis’in ürettiği şey, 50 yıldan fazla bir süredir üretimi durdurmamaktır. Fabrika 1938’de 150 4.3 litrelik şasi inşa etmeyi planlamıştı. Saha 1940’ta bombalanarak ciddi hasar gördü, sadece 73 şasi tamamlandı, bu yüzden orijinal şemalara yeni şasiyle bu seriye devam edeceğiz” dedi.

Hasardan geriye kalanlarla uzun bir çalışma süresi sonrasında, orijinal yerel distribütör tarafından pazarlanacak. Sizce araçlar satılır mı? Net şekilde konuşacak olursak satılmama gibi bir ihtimalleri yok!

Planların orijinalliğine sadık kalınacak. Araçlarda elektronik yönetim biçimleri olacak. Teknolojinin gireceği 1900’lü yıllar otomobillerinde, hacimli motorlara yer verilecek. Çalışmanın yapılacağını ilk duyduğumuzda elektrikli olabilir demiştik.

Aston Martin’in klasik araç müşterilerinin ileride emisyonla başları derde girmesin diye DB5 ve Vantage gibi modelleri EV’ye çeviriyordu. Aston gibi Alvis’te böyle bir çalışma düşünebilirmiş. Peki, sizin durumunuz olsa bu el yapımı muhteşem klasiklerden birisini almak ister miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum