Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altını 2024’te Hangi Faktörler Destekleyecek? Uzman Cevapladı

2023 yılı sona ererken gelecek yıl altının nasıl bir performans sergileyeceği merak ediliyor. Ons tarafında hangi seviyeler önemli? Filiz Eryılmaz değerlendirdi.
Altını 2024’te Hangi Faktörler Destekleyecek? Uzman Cevapladı
HABER GİRİŞ

Jeopolitik gerginliklerin daha da yükseldiği ortamda yatırımcıların daha çok eğilim gösterdiği güvenli liman altının 2024’te nasıl bir performans sergileyeceği merak ediliyor. Altındaki fiyat hareketlilikleri kapsamında ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararları yakından takip ediliyor.

2000 dolar seviyesini geçmeyi başaran ons altın, en büyük gücü FED’in 2024’te faiz indirimi yapacağına yönelik beklentilerden aldı. Rusya-Ukrayna savaşı ve Orta Doğu’da tüm dünyanın odaklandığı İsrail – Filistin çatışmaları, varlıklar üzerindeki fiyatlamaları doğrudan etkiliyor.

Altını 2024’te Hangi Faktörler Destekleyecek? Uzman CevapladıKaynak: Paratic Piyasalar

Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, altınla ilgili değerlendirmelerini ve beklentilerini Nasıl Bir Ekonomi TV’de paylaştı. Eryılmaz, 22 Aralık’ta açıklanan FED’in enflasyon ölçüsü olan tüketici harcamaları (PCE) endeksine dikkat çekti. PCE, Kasım’da yüzde 0,1 düşerek yıllık bazda yüzde 2,6’ya geriledi. Beklentiler yüzde 2,8 olacağı yönündeydi.

Eryılmaz, söz konusu verilerin beklentilerden daha düşük geldiğini ve piyasanın ABD’de ekonomik büyümenin yavaşlamasını fiyatladığını belirtti. En önemlisi de FED’in daha erken faiz indirebileceği beklentisinin oluştuğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ons altında 2070 seviyesinin takip edildiğini ifade eden uzman, bu seviyenin aşılması ve kalıcı olunması durumunda güçlü bir yükselişin gelebileceğini paylaştı. ABD’de Noel haftası nedeniyle çok fazla veri akışı olmadığını kaydeden Eryılmaz, bu kapsamda işlem hacminin bir miktar düşük kalabileceğini söyledi.

“Emtiaların Yılı Olabilir”

İnvesting yazarlarından Günay Caymaz ise altın ile ilgili yaptığı analizinde FED’in faiz indirimi yapabileceği tahminlerine dikkat çekti ve 2024 yılının emtia yılı olabileceğini paylaştı. Bu kapsamda en fazla işlem hacmine sahip olan altında yükseliş beklentisinin canlı kaldığını vurguladı.

Caymaz, Ukrayna ve Gazze özelinde çatışmaların devam ettiği gerçeğini göz önünde bulundurarak risklerin 2024’te de devam etmesi durumunda, altının desteklenebileceğini belirtti. Ons altının 2023’ü 2070 dolar bandındaki son kapanış zirvesi üzerinde tamamlayabilmesi durumunda Ocak ayının ilk haftasında ivmesini artırarak yükselebileceğini savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.