Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altında Yeni Zirve içi Tarih Verildi: Piyasalar FED’i Bekliyor

ALB Yatırım Araştırma Analisti Ahmet Deniz Yağbasan, FED tarafından gelecek faiz kararlarının altında hangi senaryoları doğuracağını yatırımcılarla paylaştı. İşte detaylar;
Altında Yeni Zirve içi Tarih Verildi: Piyasalar FED’i Bekliyor
HABER GİRİŞ

Jeopolitik risklerin ve baskıların öne çıktığı ortamda yatırımcıların bir numaralı tercihi olan altın, son günlerde aşağı yönlü hareketleriyle gündeme geliyor. Major merkez bankalarının faiz indirimine gideceğine yönelik kanıtlar beklenirken fiyatlardaki geri çekilme sürüyor.

19 Nisan’da 2552 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören gram altın, Orta Doğu’da İran-İsrail arasındaki gerilimin azalmasıyla ve ABD Merkez Bankası’na (FED) yönelik faiz indirimi beklentisinin ötelenmesiyle değer kaybetti.

Son günlerde İsrail’in Filistin’de sivillere yönelik yaptığı saldırılar fiyatlarda kısa süreli bir yükselişi beraberinde getirse de genel görünüm negatif kalmaya devam etti.

Altında Yeni Zirve içi Tarih Verildi: Piyasalar FED’i BekliyorKaynak: Paratic Piyasalar

Nasıl Bir Ekonomi TV’ye konuk olan ALB Yatırım Araştırma Analisti Ahmet Deniz Yağbasan, altın için önemli seviyeleri yatırımcılarla paylaştı. Ons altında jeopolitik unsurların katkısıyla ons altının 2450 dolar seviyesine kadar çıktığını hatırlatan Yağbasan, FED tarafında faizlerin uzun bir süre daha yüksek kalması beklentisine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Eylül’de FED’in ilk faiz indirimini gerçekleştirebileceğini paylaşan uzman, Haziran – Temmuz aylarında altında yeni rekorların görülebileceğini açıkladı.

Portföylerine altın eklemek isteyen yatırımcıların gram altında 2380 TL’ye kadar bir çekilme görülmesi durumunda bu seviyelerden kademeli olarak maliyetleme yapabileceğini dile getirdi.

FED tarafında işlerin yolundan çıkması ve faiz indiriminin 2025’e ertelenmesi halinde ons altında 2220 dolara kadar bir geri çekilmenin gündeme gelebileceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.