Paylaşım

Altın Yeniden Doların Etkisinde


 

Güçlenen dolar altına değer kaybettirdi. Altında uzun pozisyonlar 9 yılın en düşük seviyesinde seyrediyor.

Altın, Yunanistan krizi aşamasında güvenli liman olarak görülüyordu ancak, yatırımcıların buna rağmen altına yönelmemeleri düşüşe neden oldu. Öte yandan yatırımcıların tüm dikkatlerini FED’in yapacağı faiz artırımına vermeleri de düşüşte etkili oldu.

Bloomberg verilerine göre, altın destekli Exchange-traded fonlarındaki (ETF) varlıkların değeri geçtiğimiz ay, 300 milyon dolardan fazla bir gerileme kaydetti. ABD’nin verilerine göre altında 2006 yılından bu yana en düşük uzun pozisyonlar tutuluyor.

Spot altın, 2011 yılında geldiği rekor seviyeden bu yana %40 civarında bir değer kaybı yaşadı. Altın, her zaman güvenli liman olarak görülürdü ancak, yatırımcılar hisse senedi ve dolara yönelmeyi tercih ediyor. Spot altın ons başına 1,167.40 dolara geldi. Fiyatlar dün %0.6 kadar bir yükseliş gösterse de güçlenen doların etkisiyle yeniden düştü.

Singapur’da Phillip Futures Pte yatırım analisti Howie Lee; “Altının piyasalardaki tedirginliğe rağmen yükü kaldıramadığına ilişkin artan işaretler var. Altın fiyatlarının yılbaşından bu yana, faiz artırımına ilişkin spekülasyonlara bağlı hareketine dair sıkıcı realite devam ediyor,” yorumunda bulundu.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, son bir yılda 2006’dan bu yana ilk kez yapılacak olan faiz artırımının etkisiyle %18 oranında artış gösterdi.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında ons başına 1,166.50 dolar oldu. Şanghay Altın Borsası’nda %99.99 saflıktaki altının gram fiyatı 233.65 yuan oldu.

Diğer metallerdeki son duruma da yer verecek olursak; spot gümüş %0.4 düşüşle ons başına 15.686 dolara, platin 1,061.65 dolara, palladyum ise 681.57 dolara düştü.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın