Yatırım yapmaya başla!

Altın Yellen Sonrası Sert Düşüşte!

FED Başkanı Janet Yellen'in dün yaptığı açıklamalar faiz artışı beklentilerinin güçlenmesini sağladı. Yellen sonrasında altın iki haftanın en düşük seviyesine indi.
Altın Yellen Sonrası Sert Düşüşte!

Küresel piyasaların odağında dün, FED Başkanı Janet Yellen’in İş Ekonomisi Ulusal Birliğinin 59. toplantısında yaptığı açıklamalar yer alıyordu. Akşam saatlerinde yapılan konuşmada düşük enflasyonun geçici olduğu ve faiz artırmak için hedeflenen orana ulaşmasını beklemenin mantıksız olduğu dile getirildi.

Piyasalar zaten hali hazırda 2017 yılı içerisinde bir kez daha faiz artışı bekliyordu. Yellen’in bu sözleri piyasaların beklentilerini kuvvetlendirmiş oldu. Yellen sonrasında Dolar/TL yükselirken, altın düşüşe geçti.

Altın, FED’in bu yıl bir kez daha faiz artışına gideceği beklentisiyle birlikte son iki haftanın en büyük düşüşünü yaşadı.

Altının ons fiyatı 1.292 dolara indi. Fiyatlar dün %1,3 kayıpla 11 Eylül’den bu yana en büyük düşüşü gerçekleştirmiş oldu. Altın fiyatlarındaki azalmada aynı zamanda Kuzey Kore’de yaşanan krizin de etkisi oldu.

Phillip Futures analisti Zhou Shiwei, FED’in son dönemdeki şahin duruşunun doları desteklediğini, altını ise kayıplara yönelttiğini belirtti.

Altının halen jeopolitik risklere duyarlı bir yatırım aracı olduğunu söyleyen Zhou Shewei, yıl sonuna kadar 1.255 – 1.350 dolar seviyesinde ilerleyeceğini belirtti.

Yellen, enflasyonun %2 hedefinin altında kalmaya devam etmesi halinde, ekonominin daha dengesiz olacağını söyledi.

Düşük enflasyonun geçici olduğunu düşünen Yellen, bu durumun Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) güvenilirliğini sarsacağını dile getirdi. Yellen ayrıca gerekli faiz artırımları yapılmadan işgücü piyasasının aşırı ısınabileceğini söyledi. Yellen’in yaptığı açıklamalardan sonra faiz artırma konusunda beklentiler %60’tan %70’e çıktı.

Çin’de Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda işlem gören Aralık vadeli altın kontratları gram başına 279.65 dolara indi.

Altın kontratları %0,8 düşüş gösterirken, Aralık vadeli gümüş de kilogram başına 3,885 yuana indi. Uluslararası piyasalarda spot gümüş ons başına %0,3 artışla 16.8614 dolara, platin ons başına 928.67 dolara yükseldi. Palladyumda ise bir değişiklik olmadı ve ons başına 916.19 dolarda kaldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum