Paylaşım

Altın ve Dolar En Kötü Günlerini Geçiriyor


 

ABD verilerinin iyiye gitmesi, FED’in yapacağı faiz artışı beklentilerini destekledi; altın ve dolar düşüşe geçti. Detaylar haberimizin devamındadır.

ABD’de ekonomik verilerin düzelmeye başlaması, FED’in faiz artırımına gideceği beklentilerini güçlendirdi. Bunun üzerine altın, 2012 yılından beri gördüğü en uzun haftalık düşüşü sergiledi ve kaybını 5 yılın en düşük seviyesine genişletti.

Spot altın ons başına 1,079.81 dolara gelirken; metalde fiyatlar, Şanghay’da Aralık 2013’ten bu yana en düşük seviyeye geldi.

FED’in borçlanma maliyetlerini artırmaya yaklaşması ile altın, %8.8 oranında düşüş yaşadı. ABD’de açıklanan veriler, işsizlik başvurularının 40 yılın en düşük seviyesine indiğini gösterdi. Ekonomistlerin çoğu, Eylül ayında yapılacak olan FED toplantısında faiz artırımı olasılığını %50 olarak gördüklerini belirtti.

Sydney’de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox; “Son işsizlik başvuruları verisi, Eylül ayı artırımının arkasına biraz ivme koydu,” dedi.

Dolar göstergesi son bir yılda %19 yükseldi, altın %17 düştü, işsizlik başvuruları ise Kasım 1973’ten bu yana en düşük seviyeye indi. Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex Piyasası’nda ons başına 1,072.30 dolardan işlem gördü. Şanghay Altın Borsası’nda %99,99 saflıktaki altının gram fiyatı 216.35 yuana geldi.
Değerli metallerdeki son duruma da kısaca yer vermek gerekirse; spot gümüş ons başına 14.56913 dolara, platin 970.85 dolara, palladyum ise 615 dolara indi.

Dolar da altın gibi düşüşünü sürdürüyor ve son bir ayın en kötü haftasını geçiriyor. Bloomberg tarafından açıklanan verilere göre traderlar, doların 10 önemli para birimi karşısında, yükseliş göstereceği beklentilerini bu yılın en düşük seviyesine çekti.

Tokyo’daki Sumitomo Mitsui Banking Corp. döviz traderı Shinji Kureda; “Dolar alımı, FED’in faiz artıracağı beklentileri ile yükseliyor; ancak doların daha da güçlenmesinin faiz artırımını geciktirebileceği riski doların yönünde etkili oldu,” şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Spot Dolar Endeksi 1.209.34 puana geldi. Endeksin bu hafta gerçekleştirdiği yükseliş, 19 Hazirandan bu yana en düşük haftalık yükseliş olarak bildirildi. Dolar, Euro karşısında %1.3 geriledi ve 1.0975 dolardan işlem gördü.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın