Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altının Ons Fiyatı Ticaret Müzakereleri Öncesinde 1307 Dolara Geriledi

ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmeleri bu hafta içerisinde yoğunlaşacak. Yatırımcılar ticaret müzakerelerine odaklanırken, altın güçlenen doların etkisiyle kayıplarını genişletti.
Altının Ons Fiyatı Ticaret Müzakereleri Öncesinde 1307 Dolara Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalar ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin etkisiyle fiyatlanmaya devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, Çin mallarına uygulanan gümrük tarifelerinin artırılmaya başlanacağı tarih olan 1 Mart öncesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyeceğini açıklamıştı.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile yapılacak üst düzey ticaret görüşmelerine katılacak. Yatırımcılar ABD ve Çin’in bu hafta görüşmeleri tekrar yoluna koymasını bekliyor. Altın fiyatları ticaret müzakereleri öncesinde güçlenen doların etkisiyle eksiye yöneldi.

Altının ons fiyatı dolardaki yükselişin sekiz gündür devam etmesi ile 1307 dolara geriledi.

Saat 12:44 itibarıyla yurt içi piyasalarında altının gramı 221 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 353, yarım 705, Cumhuriyet altını 1466 liradan alıcı buluyor. Soochow Futures tarafından yapılan değerlendirmede altının dolardaki ralliden olumsuz şekilde etkilendiği ifade edildi. Piyasaların birçok riski fiyatladığı belirtilirken, ABD’den son dönemde gelen verilerin diğer ülkelere kıyasla daha iyi olduğu ve bu durumun altın üzerinde baskı yarattığı bildirildi.

Haftaya 5,26’dan başlayan Dolar/TL pozitif seyrini sürdürüyor.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi sekiz gündür yükselirken, 2016 yılının Ocak ayından bu yana en uzun günlük yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Şu dakikalarda dolar kuru 5,2707 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL ise 5,9647’de seyrediyor. Çin ile ABD arasındaki ticaret görüşmelerinde anlaşma sağlanamayacağına ilişkin endişeler yatırımcıların kaygılarını artırırken, dolar yükselişine, altında düşüşüne devam ediyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 2018 sonu itibarıyla Türkiye’deki bankalardaki hesaplarda toplam 1 trilyon 24 milyar 25 milyon lira bulunuyor.

BDDK verilerine göre, geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla Türkiye’de hesabında 1 milyon lira ve üzeri bakiye olan 161 bin 800 kişi var. Bu hesaplarda toplamda 1 trilyon 24 milyar 25 milyon lira bulunurken bunun; 465 milyar 687 milyon lirasını yerel para cinsinden mevduat, 552 milyar 519 milyon lirasını döviz tevdiat hesabı, 5 milyar 819 milyon lirasını da kıymetli maden depo hesaplarından oluştuğu bildirildi. Söz konusu dönemde altın milyoneri olan gerçek kişilerin hesabında 4 milyar 543 milyon liralık, ticari ve diğer kuruluşların hesaplarında 1 milyar 277 milyon liralık altın olduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu