Yatırım yapmaya başla!

Altın Takı Talebi 24 Haziran Seçimlerinden Sonra Arttı

İstanbul'dan sonra en çok altın takı üretiminin yapıldığı yer olan Kahramanmaraş'taki kuyumcu atölyeleri üretimlerini artırdı. İşte altın takı talebindeki değişiklik üzerine yorumlar;
Altın Takı Talebi 24 Haziran Seçimlerinden Sonra Arttı

Altın fiyatları düşüş hareketlerini hızlandırmış durumda. Gram altın fiyatı 190,66 liradan, çeyrek altın fiyatı ise 311,91 liradan haftayı kapattı. Cumhuriyet altını 1277 liradan kapanış yaptı. Takı olarak kullanılan altın talebinin arttığı ise Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz dile getirdi. İstanbul’dan sonra en çok altın takı üretiminin yapıldığı yer olan Kahramanmaraş’taki kuyumcu atölyelerinin oldukça hareketli günler geçirdiği belirtildi.

Hacı Mustafa Öz, şu ana kadar 3 ton üretim yaptıklarını ve 24 Haziran seçimlerinden sonra talebin arttığını dile getirdi.

Hacı Mustafa Öz Sektör Yorumu

Öz, 24 ayar saf altının işlenerek bilezik, gerdanlık gibi takılara dönüştürülerek piyasa sürüldüğünü ve ilde 500 civarında kuyumcu atölyesi olduğunu belirtti. Kahramanmaraş’ın takı üretiminde Türkiye’de çok etkili olduğuna dikkat çekti. Birçok kişinin takıların nasıl üretildiği konusunda bir fikri olmadığını söyleyen Öz, üretimin oldukça zor ve özel yetenek gerektirdiğini ifade etti.

Kahramanmaraş’ın altın takı üretimi konusunda yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da adından söz ettirdiğini söyledi.

Kahramanmaraş Altınları Dünyada Ünlü

Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa Öz, “2 yıl önce bir 15 Temmuz yaşadık ve akabinde bir belirsizlikten dolayı 10 tona yakın bir üretim kapasitemiz varken, 3’te 1’lere kadar, 3 ton civarına, hatta daha altına düşmüştü. Şimdi yılın ilk 6 ayını geride bıraktık, beklentimiz büyük, bir hareketlilik var,” ifadelerini kullandı.

Öz, firmaların üretiminin 3 tonu geçtiğini söylerken, yılsonuna kadar 5 tonu yakalamayı hedeflediklerini dile getirdi.

İlk 6 Ayda 3 Ton Üretim

Hedeflerin tutturulabilmesi için piyasadaki istikrarın önemli olduğunu belirten Öz, altın fiyatlarının aşağı – yukarı çok hareketliliğin sektörü olumsuz etkilediğini de ifade etti. 24 Haziran seçimlerinin ise sektöre büyük katkı sağladığını belirtti. Hareketliliğin seçimlerden sonra başladığını ve sektörde heyecan yarattığını söyledi. 24 Haziran öncesinde potansiyelin çok iç açıcı olmadığını belirten Öz, yeni sisteme de dikkat çekti.

Yeni kurulan hükümet veya Cumhurbaşkanlığı sisteminin bir ekonomi olarak sektöre yansıması bekleniyor.

Yeni Sistem Sektöre Faydalı Olacak

Hacı Mustafa Öz, seçimlerin ardından siparişlerin hemen artması ve çalışmaların hızlanması, yeni sistemin sektöre bir yansıması olduğunu söylüyor. İç piyasadaki düzelmenin ardından ihracatın da ivmelenmesini bekliyor. Öz, Kuzey Irak‘ta çok iyi bir pazara sahip olunduğunu ve oradaki durumların iyileşmesini beklediğini söylüyor. Şu an Dubai ile çalıştıklarını belirten Öz, hacimlerin artmasıyla birlikte Kahramanmaraş’ın dondurması gibi altın takılarıyla da ünlü bir şehir olacağını düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum