Yatırım yapmaya başla!

Altın Son 20 Yılın En Uzun Düşüşünü Sergiliyor

Altın Son 20 Yılın En Uzun Düşüşünü Sergiliyor

FED’in politikaları nedeniyle çalkantılı zamanlar geçiren altın, düşüşünü sürdürüyor. 1996 yılından beri en uzun düşüşü gösteren altın, ABD’de yapılacak olan faiz artırımının yaklaştığı beklentilerinden olumsuz yönde etkilenmeye devam ediyor. Goldman Sachs Group Inc. düşüşün daha da süreceğini ifade ediyor. Ayrıca 2013 yılının ikinci yarısında hızlanan düşüşlerin 2015 yılının sonuna kadar devam etmesini bekliyor.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında %1.1’lik düşüşten sonra biraz toparlandı ve ons başına 1,092.70 dolara geldi. Spot altın ise %0.7’lik bir düşüşle ons başına 1,093.75 dolara indi.

Goldman Sachs’ın New York ofisinden emtia araştırma müdürü Jeffrey Currie, fiyatların 2009 yılından bu yana ilk kez 1.000 doların altına inebileceğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti; “Dolardaki pozitif görünümün daha da kuvvetlenmesi ve bununla birlikte değer kaybetme riskinin yavaş yavaş azalması nedeniyle, altının ABD doları karşısında varlık çeşitlendirme için kullanmaya yönelik talep gitgide daha az önemli hale geliyor,” dedi.

Standard Chartered Plc sabit getirili menkul kıymetler, döviz ve emtia müdürü Manpreet Gill; “Altın halen çok daha fazla aşağı potansiyele sahip. Doların iyi gittiği, faizlerin yükseldiği ve diğer varlık sınıflarının yukarı yönde hareket ettiği bir ortamda altının yükselmesi için bir neden görmüyoruz,” şeklinde görüş bildirdi.

Manpreet Gill ek olarak, müşterilerine mevduat hesaplarında yatan nakdin bile altından daha fazla kazandıracağını söylediklerini belirtti.

FED Başkanı Janet Yellen, geçen hafta yaptığı konuşmada; bu yıl faiz artırımına gidilmesini beklediğini söylerken, St. Louis FED Başkanı James Bullard faiz artışının Eylül ayında gerçekleşme olasılığını %50 olarak gördüğünü ifade eti.

Altın destekli Exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıkları 1,563.81 tona indi. Spot gümüş ons başına 14.749 dolara, platin 966.93 dolara, palladyum ise onsa başına 619.55 dolara indi.

Yapısal ayı piyasasında olduklarını düşünen Jeffrey Currie, bu durumun sadece altında değil; tüm emtia grubunda da olduğunu söyledi.

Zira emtiadaki düşüş, para birimlerine de yansıdı. En çok etkilenen para birimi ise Yeni Zelanda doları oldu. Öte yandan FED’in faiz oranlarının bu yıl yapılacağı beklentisi ile Avustralya, Kanada ve Norveç para birimleri düşük bir performans sergiledi. Özellikle Yeni Zelanda doları %14 oranında değer kaybetti.

Sydney’deki National Australia Bank Ltd. döviz stratejisti Ray Attrill, “Emtia para birimlerinde negatif durumdayız. Ancak Yeni Zelanda dolarında daha negatifiz,” dedi.

Emtia fiyatlarının düşmesi üzerine dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP, dört ana ayağın üçünde üretimi düşürme işareti verdi. Şirket, yaptığı açıklamada; “Petrol, bakır ve kömür üretimi 2016 mali yılında gerileyecek. Demirin yükseliş gösterecek tek birim olması bekleniyor. Tüm ana emtia için ortalama fiyat Haziran ayında geriledi,” bilgisine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum