Zayıflayan Dolar Altını Son 10 Günün Zirvesine Taşıdı

Haftanın ilk işlem gününde dolar kayıplarını korurken, altın son 10 günün en yüksek seviyesine çıktı. Altın cephesinden son gelişmeler haberimizde...

Geçtiğimiz Cuma günü merkez bankacılarının Jackson Hole’da yaptığı konuşmanın ardından düşüşe geçen dolar haftaya 3,45 seviyesinin altından başladı. Dolar kayıplarını korurken, bundan destek bulan altın son 10 günün en yüksek seviyesine çıktı.

Altının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününde 1.298 dolara kadar çıkarak, 18 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Sabah saatlerinde 1.298 dolara kadar tırmanan altının ons fiyatı saat 11:44 itibariyle 1.296 dolardan işlem görüyor. Altındaki yükseliş hakkında yorumda bulunan Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Barnabas Gan; FED Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin para politikasına dair belirsizliklerinin korumasının altın fiyatlarını yükselttiğini söyledi.

Serbest piyasada altın gram başına 144 lira, çeyrek altın 236 lira ve Cumhuriyet altını 963 liradan alıcı buluyor.

Cuma günü merkez bankacıları açıklamalarının ardından altında sıra dışı gelişmeler gözlendi.

Jackson Hole’da yapılan toplantının detayları açıklanmadan hemen önce 2 milyon onstan daha fazlasına gelen altın vadelileri işlemi gerçekleşti. Sadece bir dakika içerisinde 21 bin 256 kontrat işlem görürken bir dakika sonra işlem hacmi 6 bin 683’e düştü. Söz konusu oynaklık ise piyasalarda adeta şok etkisi yarattı.

AA Finans analisti İslam Memiş, dolar kurunda toparlanma olması halinde altının gram fiyatının 145 liranın üzerine çıkabileceğini söyledi.

Bu hafta piyasaların yurt dışında ABD tarım dışı istihdam verilerini takip edeceğini belirten İslam Memiş, yurt içinde ise Kurban Bayramı tatilinin gelmesiyle birlikte sakin bir hafta olacağını dile getirdi. Memiş, altın fiyatlarının düşmesi halinde 140 lira seviyesinin destek konumu olarak değerlendirilebileceğini ifade etti. Altın fiyatları hakkında daha ayrıntılı analiz ve yorumlar için tıklayınız.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı