Yatırım yapmaya başla!

Altın Satışı Ramazan Ayında Geriledi

Altın Satışı Ramazan Ayında Geriledi

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Ramazan ayında altın alım-satımının %75 gerilediğini ve zayıf bir seyir gösterdiğini ifade etti.

Düğün sezonunun başlamasıyla piyasaların hareketlendiğini ancak, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte durgunluk sürecine girildiğini belirten Yıldırımtürk, “Kuyumculuk sektöründe cirolar Ramazan ayı itibariyle bir önceki haftaya göre % 75 geriledi, oldukça zayıf bir seyir var,” dedi.

Mehmet Ali Yıldırımtürk sözlerine şöyle devam etti;

“Ayrıca altın fiyatları beklenilen düşüş seviyesine henüz gelmedi. Altının gram fiyatı 100 TL’nin üzerinde olduğu zaman da yatırımcılar beklemeye geçiyor. Hatta 105 TL’nin üzerine çıktığı zaman satışa geçiyorlar. Hükümet kurulduktan sonra daha çok satış olacaktır diye düşünüyorum. Ramazanın üçüncü haftasından itibaren nişan ve düğün gibi törenler için alımlar artabilir ve okullar açılana kadar bu hareketlilik sürebilir.”

Yıldırımtürk, FED ile ilgili olarak ise faiz artırımının Eylül ayına ertelenmesi sebebiyle, piyasaların TL cinsinden yatırımlara yöneldiğini belirtti.

Yeni hükümet kurulana kadar ufak tefek yükselişler ve Ağustos ortalarına kadar dövizde aşağı yönlü bir hareket beklediğini söyleyen Mehmet Ali Yıldırımtürk, fiyatların bir miktar daha gerilemesini bekliyor. bu gerilemeyle hareketlilik artabilir ama fiyatların yüksek kalması alımları düşürecektir.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise, “Gram altın 105 TL’ye kadar yükseldi. İç piyasalarda bu olumlu haberle birlikte Dolar/TL kuru düşüş gösterdi. Altın fiyatları da dolar kurunun sert düşüşünden olumsuz etkilenmiş oldu ve iç piyasalarda gram altın/TL fiyatı 105 TL’den 101.500 TL civarına geriledi.” değerlendirmesini yaptı.

Koalisyon hükümeti kurma çabasının olumlu sonuçlanacağını düşünen Memiş’se, AK Parti ve MHP koalisyonunun kurulması ihtimali piyasaya yeni bir heyecanın getirdiğini düşünenlerden. Bu iyimserlikle Dolar/TL ve altın düşüşünü sürdürüyor. Ancak Memiş her şeye rağmen koalisyonun gerçekleşmeyeceğini ve Kasım ayında erken seçim haberi gelmesini beklediğini de sözlerine ekliyor. Yapılan bu yorumlarla bayram sonrası daha çok hükümete dayalı nedenlerle piyasalar tekrar 3 aylık bekleyiş sürecine de girebilir.

İslam Memiş, son olarak 2016 yılında çeyrek altının 180 TL’ye, Cumhuriyet altının ise 750 TL’ye yükselmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum