Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Fiyatları, Salgının Bazı Ülkelerde Yavaşlamasıyla Geriledi

Coronavirüs salgınına dair olumlu gelişmelerin olması yatırımcıların risk iştahını artırırken, değer metalin cazibesinin azalmasına sebep oldu.
Altın Fiyatları, Salgının Bazı Ülkelerde Yavaşlamasıyla Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde 206 bin kişi hayatını kaybetti. 3 milyona yaklaşan vakanın 965 bini sadece Amerika Birleşik Devletleri‘nde yer alıyor. Vaka sayısında Amerika’yı 226 bin ile İspanya, 197 binle İtalya, 162 binle Fransa, 157 binle Almanya, 154 binle İngiltere ve 110 binle Türkiye takip ediyor.

İtalya Mart ayının başından bu yana çok hızlı bir şekilde artan vaka sayısı ve ölümler ile adeta salgının merkezi haline gelmişti. Sağlık sistemi çöken ülkede şu ana kadar 26.644 kişi hayatını kaybetti. Amerika 55 bin can kaybı ile şu anda salgından en kötü şekilde etkilenen ülke olsa da İspanya’da 23 bin, Fransa’da 22 bin ve İngiltere’de 20 bin ölüm gerçekleşti.

Ancak son 3-4 gün içerisinde açıklanan verilere baktığımızda ülkelerde hem vaka hem de can kayıplarında ılımlı bir düşüş olduğunu görmekteyiz. Aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere İtalya, İspanya ve Fransa yeni vaka sayısında kayda değer şekilde düşüş gösteriyor.

Ülkelerin Vaka Sayıları
Kaynak: Worldometer

Aynı durum Türkiye için de geçerli. Son iki gündür açıklanan veriler iyileşen hasta sayısının, vaka sayısını geçtiğini gösterdi. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ülkemizde toplam vaka sayısı 110.130, toplam can kaybı 2805 oldu. 26 Nisan Pazar günü 99 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Salgından en çok etkilenen ilk ülkelerde görülen bu düşüş moralleri yükseltirken, finans piyasalarında da risk iştahının artmasını sağladı. Pazartesi günü Borsa İstanbul çok uzun bir aranın ardından ilk defa 100 bin puan üzerinde açılış yaptı. Yatırımcıların risk iştahının artması altına olan talebi azaltırken fiyatlar haftaya düşüşle başladı.

Ons altın, açılışın ardından %0,8 düşüşle 1713 dolara geriledi.
Ons Altın 1713 Dolara Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Koronavirüs salgınının İspanya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde son bir ayı aşkın sürenin en düşük rakamların açıklanması altın fiyatlarının haftaya düşüşle başlamasına sebep oldu. Aynı şekilde Amerika’da salgının üssü haline gelen New York’ta yaklaşık bir ayın en düşük can kaybı açıklandı.

Geçtiğimiz hafta %2,8’lik artış gösteren altın yeni haftaya kayıpla başladıktan sonra 1713 dolara kadar indi. Saat 11:34 itibarıyla 1720 dolardan işlem görüyor. Kotak Securities analisti Madhavi Mehta, altının uzun dönemde kazandıracağını fakat şu an tükenmişlik işareti verdiğini söyledi.

Bloomberg HT’de yer alan açıklamasında, değerli metalde yeni tetikleyiciler olmadığı için dalgalı seyre döndüğünü ifade eden Mehta, şu değerlendirmede bulundu;

Madhavi Mehta Altın Yorumu

Pandemiye ilişkin olumlu haberlerle altın fiyatları gerilese de analistler yukarı yön eğiliminin devam edeceğini düşünüyor. GCM Yatırım analistleri sabah analizinde, 1642 – 1663 bölgesi üzerinde pozitif beklentinin sürdüğünü kaydetti.

1695 – 1707 bölgesinin önemli seviyeler olduğunu belirten kuruma analistleri; “Ons Altın gerçekleştirmiş olduğu tepki düşüncesini 1684 seviyesi altına sarkıtarak hızlandırsa da ilgili tepkinin ana görünüm için dikkate aldığımız 1642 – 1663 bölgesinde sınırlanması, yükseliş trendinin gücünü bir kez daha görmemize imkan tanıdı.” değerlendirmesine yer verdi.

Saat 11:45’te 386 liradan el değiştiren gram altın, açılışın ardından 383’e kadar çekildi.
Gram Altın 383 Lira
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Altının gram fiyatı Cuma günü 389 lira ile tüm zamanların zirvesini görmüştü. Coronavirüs salgınına dair olumlu gelişmeler altına olan talebin nispeten azalmasına sebep oldu. Onsa paralel düşüş gösteren gram altın hafif çekilse de şu dakikalarda yönünü yeniden yukarı çevirdiğini görmekteyiz.

Son bir ay içerisinde yatırımcısına %19,05 oranında getiri sağlayan gram altında 383 – 379,5 – 375,3 seviyeleri destek, 387,5 – 389,9 – 394,55 seviyeleri ise direnç noktaları olarak izleniyor.

Analistler 389’un üzerinde kalıcılık sağlanması halinde sırasıyla 394  ve 400 liraların gündeme gelebileceğini aktarıyor.

Yurt içinde hafta başında altın fiyatlarındaki son duruma baktığımızda; çeyrek altının 608, yarımın 1217, Cumhuriyetin 2054 ve 22 ayar bileziğin gramının 345 liradan alıcı bulduğunu görmekteyiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu