Yatırım yapmaya başla!

Altında Sahteciliği Engelleyecek Bir Sertifika Programı Geliştirildi

Uluslararası alanda tanınmış olan dünyanın ilk altın sertifikasyon programı, CPC Belgelendirme Muayene Deney Hizmetleri Limited Şirketi tarafından faaliyete geçirilmeye hazırlanıyor.
Altında Sahteciliği Engelleyecek Bir Sertifika Programı Geliştirildi

Altında sık rastlanan bir durum olan içerik sahteciliğinin önüne geçilmesi amacıyla dünyanın ilk sertifikasyon programı, Türkiye’de hayata geçirilecek. Uluslararası alanda da akredite edilmiş, dünyada ilk olan bu proje CPC Belgelendirme Muayene Deney Hizmetleri Limited Şirketi tarafından faaliyete geçirilmeye hazırlanıyor.

Bu program kapsamında düzenlenecek olan sertifikalarda yer alan karekod sayesinde, altının ayarı ve sertifikası tüketiciler tarafından akıllı telefonlar yardımıyla sorgulanabilecek. Şirket, yaklaşık 2.5 yıllık hazırlık aşaması kapsamında TURKAK ve Avrupa’da sertifikasyon ile ilgili süreçleri tamamladı ve gerekli yetki belgesini aldı.

CPC Belgelendirme Genel Müdürü Uğur Gedik: “Temel amacımız altın sahteciliğinin önüne geçmek.”

Temel Amacımız Altın Sahteciliğinin Önüne GeçmekGedik, bu açıklamasıyla birlikte hala yönetim sistemleri, CE, Avrupa Teknik Değerlendirme ve Ulusal Teknik Onay gibi alanlarda hizmet verdiklerini de ekledi. Ayrıca, yakın zamanda hayata geçirilecek olan altın sahteciliğini önleyecek sertifikasyon programının piyasalara güven vereceğini vurguladı. Gedik, bunlara ek olarak “Tedavülde olan güvenli bir yatırım ve ticaret aracı olan altının bu projeye dahil edilmesinin amacı; güvenilir, izlenebilir ve yaşam boyunca ekonomik değerini kaybetmeden taşınabilir olmasıdır.” dedi.

Altın Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek İçin Tıklayın!

Bu sertifikasyon programı kapsamında CPC’nin TURKAK tarafından yetkilendirildiğini açıklayan Gedik, tüketicilerin piyasadan satın alacakları altın ürünlerini %100 güven içinde temin edebileceklerini dile getirdi. Bunlarla birlikte, zorlaşan ekonomik koşullarla beraber altın ve altın ürünlerinde sahteciliğin arttığına da değindi. Dünyada ve ülkemizde ekonomik şartların giderek zorlaştığı ve insanların ellerindeki parayı özellikle altına yatırım yaptıklarının bilinen bir gerçek olduğunu sözlerine ekledi.

Uğur Gedik, zorlu ekonomik şartlarda altının ve altın ürünlerinin maalesef sürekli olarak bir sahtecilik ve ürün doğruluğunun tehditleri ile karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

Zorlu Ekonomik Şartlarda Altının ve Altın Ürünlerinin Sahtecilikle Karşı Karşıya Kaldığını BelirttiHayata geçirilecek olan sertifikanın alım kadar satımda da önemli bir faydasının bulunduğunu dile getiren Gedik, insanların sürekli ellerindeki altının gerçekliğinden kuşku duyduğunu ve altını ileride satmak istediklerinde doğruluk anlamında bir sorun yaşayıp yaşamayacaklarının endişesinde olduklarını söyledi. Özellikle yaz aylarında sahteciliğin arttığını vurguladı.

Son zamanlarda basın tarafından bilinen altın sahteciliği olaylarının sayısının 1535’i bulduğunu, uzmanların bile anlam veremediği sahtecilik olaylarının yaşandığının altını çizdi. Bunlara ek olarak bu projenin dünyada ve Türkiye’de ilk olmak üzere akreditasyon ile yetkilendirilmiş olarak kuruluş tarafından sağlanmakta ve yürütülmekte olduğunu dile getirirken, dünyada ilk kez gerçekleştirilecek bu projenin özellikle bulunduğumuz coğrafyada önemli bir değer sağlayacağını kaydetti.

Gedik, altının yanı sıra pırlanta ve diğer taşlar konusunda özellikle Avrupa menşeli birkaç kuruluşun var olduğunu, fakat bu kuruluşların uluslararası sayılan akreditasyon kuruluşlarınca akredite edilmediğini bildirdi.

Altının Yanı Sıra Pırlanta ve Diğer Taşlarla İlgili Açıklama BildirdiYakın zamanda hayata geçirilecek olan sertifikasyon programında, düzenlenecek sertifikalar karekod ile tanımlanıp dijital ortamda altının ayarı ile beraber sertifikası sorgulanabilecek. Ardından tüketici, kendisine verilen güvenli altın sertifikaları ile satın aldığı altının güvenilirliğini, akıllı telefon yardımıyla resmi olarak sorgulayabilecek.

Yine proje kapsamında tasarımı yapılan ve taklit edilmeye açık bazı altın ürünlerinin de kopyalanmasının be taklidinin önüne geçilecek. Özetle, tasarım güvenliği de sağlanmış olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum