HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Altın Ons Fiyatları Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Altın (Ons) Nedir? Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Geleceğe daha güvenli gözlerle bakabilmek için bugünden para biriktirerek, yatırım yaparız. Bu kapsamda kuşkusuz ki en güven duyduğumuz enstrüman altındır. Babaannelerimiz zamanından beridir, yatırımı vazgeçilmeden yapılan tek ürün kıymetli madendir. Bunun sebebi fiyat seviyelerinde yaşanan düşüşlerin zaman içerisinde yüksek miktarlara yükselmesidir. Böylece kişiler belli bir bekleyişten sonra kar elde edebilmektedir.

Ons Altın Nedir?

Yüksek miktarda kazanç sağlamaya yardımcı olan ons altın, bütün dünyada en çok tercih edilen üründür. Biliyorsunuz ki altının birçok çeşidi vardır. Fakat yatırım amaçlı tercih edilen altınlar farklıdır. Daha çok işçilik maliyeti düşük altınlara yatırım yapılır. Böylece bozdurulacağı zaman işçilik maliyeti yüksek olmadığı için daha fazla getiriler sağlanır. Genellikle yatırımcıların tercihi ons veya gram türündeki altınlardır. Bunların dışında kalanlarda tercih edilir. Fakat bu türler genellikle fiziki işlemlerde yani kuyumcular aracılığıyla yapılan alım – satımlarda kullanılır.

Fiziki olmayan işlemlerde yani bankalar veya finans piyasalarında yapılan yatırımlarda ons yahut gram türü üzerinden alım – satım yapılır. Gram türü daha çok ülkemiz yatırımcıları tarafından tercih edilir. Ons altın ise bütün dünya yatırımcılarının tercih ettiği bir türdür. Bu altın türlerinin fiyat hareketleri dünya borsalarıyla aynı değişir. İşlemlerinizi bu sayede bütün yatırımcılarla aynı değişiklikle üzerinden yaparsınız. Bu nedenle yatırımcılar fiziki işlemlerden uzaklaşmıştır. Kuyumcularda gerçekleştirilen işlemlerde fiyatlar arasında fark olması ve hırsızlık olaylarının artması bu konuya verilebilecek örneklerdendir. Bu nedenle yatırımlar fiziki olmayan şekillerde gerçekleştirilmektedir.

Canlı Ons Altın Fiyatları ve Grafikleri Nasıl Yorumlanır?

Yukarıda ons altının fiyat hareketlerini incelemeniz için kıymetli madenin zaman içinde değiştiğini gösteren (anlık, haftalık ve yıllık) 3 farklı grafik çeşidine ulaşabilirsiniz. Bunların hepsini inceleyerek, aralarında bağ kurabilirsiniz. Avantajlı pozisyonları öngörerek, hangi fiyat seviyelerinden alım satım yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Elbette ki bunun için öncelikle iyi bir alt yapıya sahip olmanız gerekir. Teorik bilgilerinizin tam olması sayesinde yorumlarınızı daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Tam anlamıyla yorumlarınızın doğru olması için belli bir deneyim kazanmış olmalısınız. Çünkü bilgi ve deneyimlerinizin oranına bağlı olarak varsayımlarınızı doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Ons altın canlı grafikleri ile anlık değişen fiyatları takip edebilirsiniz. Güncel altın grafikleri ile değişimleri kolaylıkla öngörebilirsiniz. Sitemizde gerek döviz gerekse de altın fiyatlarının anlık değişimlerini gösteren grafiklere ulaşabilirsiniz. Bu grafikler aracılığıyla kıymetli madenlerin veya dövizlerin fiyat hareketleri ileride ne şekilde hareket edecek belirleyebilirsiniz.

Ons altın türüne genellikle Amerikan doları üzerinden yatırım yapılsa da diğer para birimlerini de tercih edebilirsiniz. Dolar dışındaki para birimleri karşılığında altın alım – satımı yapabilirsiniz. Ama tabii ki çoğunluğun tercihi dolardan yanadır. Bunun sebebi altın ile dolar arasındaki zıt fiyat hareketidir. Bu sayede doların değeri düştüğünde altınınki yükseleceği için alım yapılır. Kıymetli madenin değeri beklentiyi karşılayacak fiyat seviyelerine yükseldiğinde satış yapılarak aradaki farktan kazanç sağlanır. Önemli olan doğru zamanlarda, en uygun fiyat seviyelerinden alım – satım yapabilmektedir.

Ons Altın Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

24 ayar saf altından oluşan 1 ons, 31,15 grama karşılık gelmektedir. Bu ölçü standarttır. Dünyanın her yerinde 1 ons altının gram karşılığı bu şekildedir. En ufak dalgalanmada bu altın türünün değeri değişir. Bilhassa merkez bankaların açıklamaları, altın üretiminde baş sırada olan ülkelerin ekonomilerinde meydana gelen hususların hepsi kıymetli madenin değerinin anlık olarak düşmesine veya yükselmesine sebep olur. Bu yüzden değerli madenin fiyat hareketlerini yorumlayabilmeniz için piyasa takibi yapmanız şarttır. Aynı zamanda fiyat hareketlerini incelemeniz de gerekir. Bu sayede altının trendi ne yönde değişecek karar verebilirsiniz.

Sonuç olarak, paranızı değerlendirmenizi sağlayacak enstrümanlardan biri de altındır. Bu kapsamda tercih edebileceğiniz birçok alternatif vardır. Bunlardan biri de ons altındır. Genellikle Amerikan doları üzerinden alım – satımı yapılan altın türüne farklı para birimleri ile de yatırım yapmanız mümkündür. Önemli olan beklentilerinizi karşılayacak fiyat seviyelerini belirleyebilmenizdir. Bunun için yukarıdaki fiyat-zaman grafiklerinden faydalanabilirsiniz. Değişimleri yorumlayarak, karlı pozisyonları alıp satabilirsiniz.

Çevirici

USD
EUR

Haberler