Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Nakitte Kalmama İsteğiyle Yükselirken, Gramı 366 Lirayla Yeni Rekorunu Kırdı

Koronavirüs salgınının ekonomiyi daha da kötüleştireceği düşüncesi yatırımcıların geleneksel güvenli liman olan altın talebini artırdı. Artan taleple fiyatlardaki yükseliş hız kesmeden sürüyor.
Altın Nakitte Kalmama İsteğiyle Yükselirken, Gramı 366 Lirayla Yeni Rekorunu Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED) koronavirüsün ekonomiye etkilerini azaltmak için 2,3 trilyon dolarlık daha teşvik paketi açıkladı. Bununla birlikte toplam bilançosu 6 trilyon doların üzerine çıksa da, ekonomistler salgın hastalığın yarattığı negatif etkiyi gidermek için yeterli olmayacağını düşünüyor.

Öte yandan bankanın piyasaya destek olmak için elinde hala cephanesinin olduğu söyleniyor. FED sonrasında yedi yılın zirvesine çıkan altın fiyatları yukarı yönlü hareketini sürdürürken, nakitte kalmama isteğinin önümüzdeki günlerde değerli metalde nasıl bir tablo yaratacağı merak ediliyor.

Ons Altın 1677 – 1686 $ Arasında Hareket Etti

Ons Altın 1677 – 1686 $ Arasında Hareket EttiPerşembe günü 1683 dolardan kapanan ons altın yeni güne 1648 civarından başladı. Saat 15:30’da 1686,95 dolardan işlem görüyor. FED hanehalkına ve işletmelere destek sağlamak için 2,3 trilyon dolarlık borç verme programı açıkladı.

Bunun yanında geçen hafta rekor düzeyde gelen işsizlik maaşı başvurularındaki artışın bu hafta da devam etmesi beklenirken piyasalardaki endişe de giderek tırmanıyor. Aslında son birkaç gündür hisse senedi piyasalarında da çok ciddi bir artış gözlemlemekteyiz.

Özellikle Wall Street’teki S&P 500 Endeksi tarihinin en sert düşüşünü gösterip ayı piyasasına girdikten sonra hızla yükselerek boğa piyasasına geçiş yaptı. Gold Telegraph altının son 6 aylık performansını şu şekilde paylaşarak, aslında para birimlerinin düştüğüne vurgu yaptı;

Bu durum yurt içi varlıklarını da etkilerken Türk lirası için yatırım tavsiyelerinin art arda gelmesi Borsa İstanbul’un da çıkış yapmasını sağladı. BIST 100 Endeksi gelen alımların etkisiyle 97.000 puanı test etti. Fakat tüm bunlara rağmen zıt yönde hareket etmesi beklenen altın fiyatları yükselişini hızla sürdürüyor.

Yatırımcıların ekonominin daha kötüleşeceğini düşünmeleri kendilerini güvenli liman olarak gördükleri altına atmalarına sebep oluyor. Bu gelişmeler doğrultusunda değerli metal Perşembe günü 1752 dolardan kapandıktan sonra, haftanın son işlem günü de yukarı yönde seyrediyor.

Gram Altın Yeni Rekor Arayışında!

Gram Altın Yeni Rekor Arayışında!366 lira ile tarihi seviyesinin kaydeden altın onsa da paralel olarak yükselişini sürdürüyor. Saat 15:40’ta 364,27 liradan el değiştiren değerli metalde yeni hedef beklentisi 380 TL’ye çıktı. Tera Yatırım Enver Erkan, fiyatlardaki bu yükselişte doğrudan koronavirüs vaka sayısındaki artışın ve küresel ekonomik faaliyetler üzerinde yarattığı baskının etkisi olduğunu söyledi.

Ons türünde 1673 – 1703 aralığını bekleyen Erkan, “Virüs etkisinden dolayı fiziki teslimatta yaşanan sıkıntılar ve rafineri kapanmaları ise vadeli ve spot fiyat arasında derin bir ayrışımı getirdi ki bu fark normalde sadece birkaç dolar” şeklinde açıklamada bulundu.

Wealth Research analistleri ise Ünlü yatırımcı ve milyarder Ray Dalio’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı yoruma dikkat çekti. Dalio, şu dönemde nakit tutmanın mantıksız olduğunu, negatif maliyet getireceğini ve kısacası çöp olduğunu ifade etti.

Wealth Research analistleri Dalio’nın “nakit çöp” derken hemen kaçınılması anlamı çıkarılmaması gerektiğini belirtti. Bu durumu “Onun gerçek niyeti, 2020’den itibaren dünyanın yeni bir niceliksel genişleme çağına geçişi olduğunu ve bunu hemen anlamanız gerektiğini söylemekti.” sözleriyle açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu