Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Fiyatları Koronavirüste İkinci Dalga İhtimalleriyle Sakinliğini Koruyor

Piyasalar salgında ikinci dalga endişeleri ile yankılanırken altın fiyatları Powell açıklamalarının da etkisiyle yatay seyrin ardından hafif yükseldi.
Altın Fiyatları Koronavirüste İkinci Dalga İhtimalleriyle Sakinliğini Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste küresel vaka sayısı 8 milyon 466 bin oldu. Şimdiye kadar 451 binden fazla kişi salgından ötürü hayatını kaybetti. Hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde ikinci dalga korkuları yükselen vakalarla birlikte kendini göstermeye başladı.

En fazla zarara uğrayan ABD’nin bazı eyaletlerinden gelen açıklamalar, vaka sayılarında yeniden yükseliş olduğunu duyurdu. Teksas, Florida ve Arizona gibi eyaletler her ne kadar New York kadar korkutucu rakamlar vermese de önceye kıyasla daha fazla yeni vaka açıklamaya başladı.

Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre, dün son 24 saat içinde 1429 yeni vaka tespiti ve 19 can kaybı kaydedildi. Bu ortamda yatırımcıların dikkati ikinci dalganın yaratacağı ekonomik risklere çevrildi. Salı ve Çarşamba günü konuşan FED Başkanı Jerome Powell’ın her iki açıklaması da aynı kapıya çıktı.

Salı günü belirsizliğin ABD ekonomisine ciddi bir etkisi olduğuna dikkat çeken Powell, hasarların kolayca telafi edilemeyeceğini belirtmişti. Onun bu açıklamalarının ardından Çarşamba günü sert düşen altın fiyatları, talepteki düşüşten etkilendi.

Altın, Powell’ın dünkü açıklamalarına belirgin bir tepki vermeyerek bir süre yatay seyretti. Bugün öğle saatlerine doğru hafif yükselişe geçtikten sonra yeniden 1725 dolar seviyelerine geriledi.

Altının onsu 1727 dolardan kapanış yapmasının ardından fazla değişmeyerek Perşembe gününe de bu seviyelerden başladı.
Ons Altın Perşembe Yatay
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Başkan Powell Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nde Kongre’den hanehalkı ve işletmeler için sağlanan mali destekleri hızlıca geri çekmemeleri için bir talepte bulundu. Covid-19’dan ağır hasar alan ABD’nin toparlanması için getirilen programların ne zamana kadar geçerli olacağının merak edildiği düşünüldüğünde Powell’ın açıklamaları bunlara adeta cevap niteliğinde oldu.

Bu sıralar oldukça dalgalı seyrin izlendiği altın fiyatlarında bugün yatay bir seyrin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Saat 15:15 sularında 1720,34 dolardan %0,41 ekside işlem gören ons altın, hafif aşağı yönelmiş görünüyor.

Jeffrey Halley Altın AnalizGCM Yatırım analistleri, 18 Haziran tarihli ons yorumunda 1731- 1744 dolar seviyelerinin önemli olduğunu belirttiler. Kısa vadeli negatif görünümünü sonlandıramadığını ifade ederken, bu görünümün 1696 – 1702 dolar bölgesindeki kalıcı hareketlerle sonlanabileceğini aktardılar.

Gram altın ise dün çıktığı 380 lira üzerindeki seviyesini şu dakikalarda da sürdürüyor.
Gram Altın 380 Lira
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünden bu yana yatay bir seyrin hakim olduğu gram altın, Perşembe gününe yükselişle başladı. GCM Yatırım analistleri değerli metalin dolar kuru ve ons altındaki yatay seyirden etkilendiğini belirtirken, buna paralel hareket ettiğini ifade ettiler.

Şu dakikalarda 379,90 liradan el değiştiren gram altında 376,70 – 379 lira seviyelerinin önemli olduğunu aktardılar. Ayrıca söz konusu bu seviyelerin pozitif yönlü beklentileri ön planda tuttuğunu söylediler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu