Yatırım yapmaya başla!

Altın Kazançlarını Korumaya Çalışıyor

Altın Kazançlarını Korumaya Çalışıyor

Geçtiğimiz hafta %2.7 atışla Eylül ayından bu yana en büyük haftalık kazancını gerçekleştiren altın, yatırımcıların dikkatlerini ABD tarım dışı istihdam verilerine çevirmesi ile değer kaybetti. Spot altın %0.3 düşüşle ons başına 1,082.83 dolara indi; ancak daha sonra biraz toparlanarak ons başına 1,085 dolara yükseldi.

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verileri, Kasım ayında 211,000 artış olduğunu gösterdi. Beklentilerin üzerinde gelen bu artış, FED’in 15-16 Aralık tarihlerinde yapacağı toplantısında faiz artırımı kararı çıkacağı ihtimallerini de kuvvetlendirmiş oldu. Vadeli işlem verilerine göre FED’in yapacağı yılın son toplantısında faiz artışı ihtimali %74 olarak görülüyor.

Bu yıl içerisinde faiz artışı kararı kesin gibi görünürken, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altın ise cazibesini yitirerek değer kaybediyor. Singapur’da Australia&New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, FED’in Aralık toplantısında harekete geçmesine neredeyse kesin gözüyle baktığını söyledi. Thianpiriya; “Altında kısa pozisyon açmayı bekleyenler için içinde bulunduğumuz dönem bir fırsat sunuyor olabilir, zira altın burada aşağı gidebilir,” diyerek altının önümüzdeki günlerdeki seyri hakkında değerlendirme yaptı.

Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altın vadeli ve opsiyon kontratlarında net kısa pozisyon sayısı 1 Aralık haftasında 17,949 seviyesini gördü. Düşüş beklentisi ile açılan kısa pozisyonlar beş haftadır üst üste artıyor.

INTL FCStone Inc. yayınladığı aylık raporda, altının Aralık ayında 1,050-1,125 dolar bandında kalmasını beklediklerini ifade etti. Yatırımcılar, exchange traded fonları (ETF) yoluyla altın varlıklarını Şubat 2009’dan bu yana en düşük seviye olan 1,469.21 tona düşürdü.

Geçtiğimiz Perşembe günü 1,046.44 dolar ile beş yılı aşkın sürenin en düşüğünü gören altın, kaybını üçüncü yıla genişletti ve 2000 yılından bu yana en uzun yıllık düşüş serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum