Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın İthalatı Uçtu! Merkez Bankası Rezervleri Şişiriyor mu?

Rezervlerinde rekor üstüne rekor kıran Merkez Bankası’nın altın tarafında yaşadığı düşüş gündeme geldikten sonra İsviçre’den yapılan ithalatlarda yükseliş görüldü.
Altın İthalatı Uçtu! Merkez Bankası Rezervleri Şişiriyor mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervlerini sürekli yukarı taşıması çeşitli iddiaları gündeme getirdi. Merkez Bankası’nın toplam rezervlerinin Aralık ayının ilk haftası itibarıyla 141 milyar doların üzerine çıkarak tarihi zirveleri görmesi bankaların dış borç çevirdiği iddiasıyla sonuçlandı.

Döviz tarafında artış olurken altın rezervlerindeki düşüş ise bugünün yeni sorusu oldu. Merkez Bankası’nın altın ithalatında gaza yüklenmesinin rezervlerle ilintili olabileceği düşünüldü.

İsviçre Federal Gümrük İdaresi verilerine göre Türkiye’nin altın ithalatı Ekim ayında olduğu gibi Kasım’da da yükselişi sürdürdü. Türkiye geçen ay İsviçre’den 8,8 ton altın ithal etti. Ekim ayındaki rakam 7,7 ton olarak kayda geçmişti.

Altın İthalatını Kısmak için Kota Getirilmişti

Altın ithalatında önceki aylarda yüksek seviyelerin konuşulmasıyla Ağustos’ta kota uygulaması getirilmişti. Ancak söz konusu kota yalnızca 1 ay uygulamada kalmış, Eylül ayına gelindiğinde kotada gevşemeye gidilmişti.

Bunun ardından Ekim verilerinde patlama yaşanmış, Türkiye’nin altın ithalatı yılın dokuzuncu ayında aylık bazda yüzde 55’e yakın artışla son 3 ayın en yüksek düzeyini görmüştü. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın