Paylaşım

Altın İki Ayın En Yükseğine Yaklaştı!


 

Kore gerginliğinin etkisiyle yükselişe geçen altın, bir de ABD enflasyon verilerinin düşük gelmesinden destek bularak iki ayın zirvesine yaklaştı.

Altın, şu günlerde yükseliş trendinde ilerliyor. Geçtiğimiz Cuma günü açıklanan ABD enflasyon verilerinin beklentilerin altında gelmesi, ABD TÜFE verileri ve FED’in sıkılaştırmaya devam etmesi gibi etkenler altının yükselmesini sağladı. Bunların yanında ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan füze gerilimi de yatırımcının altına yönelmesine neden oldu.

Altın fiyatları, Kuzey Kore ve ABD arasında yaşanan gerilimin etkisiyle son iki ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Tüm dünyanın endişeyle izlediği olaylar yaşanırken, altın sadece geçtiğimiz hafta %2,4 oranında değer kazandı. Spot altın ons başına 1.292 dolara kadar tırmandı. Saat 15:50 itibariyle ise 1.282 dolar seviyesinden işlem görüyor.

İstanbul Kapalıçarşı’da gram altın 145, çeyrek altın 239 ve Cumhuriyet altını ise 975 liradan satılıyor.

Rus yatırım bankası VTB Capital’e göre ABD ve Kuzey Kore arasında devam eden gerginlik, altın fiyatlarını yükseltiyor.

VTB Capital‘den Evgeny Ananiev’in yorumuna göre; altının ons fiyatı, 3 ay içerisinde 1.360 dolara kadar çıkacak. Ananiev, ayrıca 1.200 doların altına inme ihtimalinin olmadığını belirtti. Bankanın genel görüşü ise artan jeopolitik gerginlik, dünyanın en büyük altın tüketicilerinin artan talebiyle daha da yükselecek ve 1.400 doları bulacak.

Her daim güvenli liman olarak görülen altın, yerini yavaş yavaş sanal para birimlerine bırakıyor.

Dijital para birimlerinin son yıllardaki yükselişini hep birlikte şaşkınlıkla izliyoruz. Bitcoin öncülüğündeki birçok sanal para birimi, artık piyasalarda varlığını kanıtlamış durumda. Hafta sonunu rekorunu yenileyerek geçiren bitcoinin 4.250 dolara çıktığını düşününce, yatırımcıların bu alana yönelmesi kaçınılmaz oluyor.

Hal böyle olunca, her zaman güvenli liman olarak görülen altının yerini, yavaş yavaş sanal para birimlerinin aldığını görmekteyiz. InvestFeed CEO’su Ron Chernesky, piyasada sert bir düşüşün olması ihtimaline karşı yatırımcıların riskleri dağıtmak için paralarını kripto paralara kaydırdığını ifade ediyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın