Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın için Müjde Geldi! Yükseliş Devam Edecek mi?

Altındaki olumlu hava devam ederken stratejist Cüneyt Paksoy altın fiyatlarını değerlendirdi. Altındaki yükseliş sürecek mi? İşte detaylar;
Altın için Müjde Geldi! Yükseliş Devam Edecek mi?
HABER GİRİŞ

Güvenli liman olarak bilinen altında gün içinde önemli seviyeler kaydedildi. Gram altın bugün 1067 TL’ye yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Gramda gerçekleşen yükseliş ons altın fiyatlarını da etkiledi. Küresel piyasalardaki olumlu hava yatırım araçlarındaki etkisine devam ediyor.

Vatandaşların ve piyasaların en çok merak ettiği konulardan biri de altındaki yükselişin devam edip etmeyeceği. Gram altın ile birlikte ons altın da son yılların en iyi haftalık performansını sergiledi.

Stratejist Cüneyt Paksoy, altın fiyatlarının önümüzdeki süreçte nasıl seyredeceği ile tahminlerini paylaştı.

Altında Yükseliş Sürecek mi?

Paksoy, uzun süre agresif şahin ABD Merkez Bankası (FED) etkisiyle baskılanan ons altın fiyatlarına dikkat çekti. FED’in politika değişimi algısının piyasalarda önem kazanması ve piyasaların kötü veri-iyi piyasa moduna geçmesi, resesyon beklentileri ve küresel ekonomik aktivitenin daralma riski sebebiyle FED’in vites küçültebileceğini belirtti.

Son gelen ABD enflasyon verilerinin piyasada iyimser bir hava oluşturduğunu, özellikle altını baskılayan iki majör grafiğin aşağı yönlü etkisinin de hesaba katılmasıyla altının yukarı yönlü hareketinin bir müddet daha devam etmesinin mümkün olduğunu paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Bu hareketin güvenli limandan ziyade iki sebebe dayandığını dile getiren Paksoy, bunlardan ilkinin birikmiş enerji olduğunu söyledi. 1600-1700 bandında seyreden ve 50 aylık ortalama civarında ciddi potansiyel biriktiren altının yukarı yönlü hareket etmesinin sürpriz olmadığını ifade etti. İkinci olarak ise genel emtia hareketlerine dikkat çekti.

FED ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantılarına dair algının değişmediği ve tekrar şahin duruş olgusunun piyasaya hakim olmadığı sürece global piyasalardaki iyimserliğin altın fiyatları üzerinde yukarı yönlü potansiyel etkisinin olabileceğini kaydetti.

Gram Altında Durum Ne?

Paksoy, teknik olarak hareketin devamı için ons altın 1750-1775 üzerinde kaldıkça, 1800 pivot üzerinde kuvvet kazandıkça hareketin tekrar 1900-2080 bölgesine gelmesinin mümkün olabileceğini belirtti.

Ancak 1700 desteğinin altına tekrar geçerek 1650 civarını test etmeye başladığı itibaren ons altının hareketinin de sorgulanması gerektiğini aktardı.

Gram altının dolar sabit kalsa bile ons altındaki harekete göre 1050 lira üzerinde kaldıkça 1075-1100 liralara kadar potansiyel taşıyabileceğini ifade etti.

Paksoy, “Stratejik olarak bakarsak kısa ve orta vadede 1000 lira pivot seviyenin her altına çekilme kademeli olarak alım fırsatı olduğunu gösterdi. Aşağı geri çekilmeler kademeli olarak alım fırsatı olarak değerlendirilmeye devam etmeli.” şeklinde konuştu.

Altın için Müjde Geldi! Yükseliş Devam Edecek mi?

Kaynak: Paratic Piyasalar

10 Kasım’a kadar 1705 seviyesinden devam eden ons altın bugün en yüksek 1786 seviyesini gördü. Saat 20:00 itibariyle 1768 dolardan işlem görüyor. Günlük yüzde 0,13 kayıp yaşayan ons altın haftalık yüzde 3,47, aylık ise yüzde 7,73 oranında artış gösterdi.

Altın için Müjde Geldi! Yükseliş Devam Edecek mi?

Kaynak: Paratic Piyasalar

Gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1067 TL’yi gören gram altın günlük yüzde 0,13 kayıp yaşadı. An itibarıyla 1059 TL seviyesinde olan gram altın yüzdesel bazda haftalık 3,85, aylık 7,84, yıllık 75,75 oranında kazanç sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın