Paylaşım
in G+

Altın Haftalık Kazanca İlerlerken Ons Fiyatı 1310 Doların Üstünde Geziyor


 

Altın fiyatı, FED'in para politikası duruşunu açıklamasıyla birlikte yükselişe geçerken, haftayı kazançla kapatmaya hazırlanıyor.

FED, Mart ayı toplantısında para politikasını sıkılaştırmaya uzun bir süre ara vereceğini açıkladı. Bu duruma odaklanan yatırımcılar, altın talebini yükseltirken, fiyatların üçüncü haftasında da kazançla kapanmasını desteklemiş oldu.

Altına ilişkin beklentiler yukarı yönü işaret ederken, ons fiyatı yüzde 0,15 oranında artıda 1312 dolarda seyrediyor.

Altın 1312 DolarDün 1309,47 dolardan kapanış yaptıktan sonra bugüne hafif dalgalı bir başlangıç yapan altın onsu, TSİ 09:30 itibarıyla 1310 doların üstünden işlem görmeye başladı. Daha sonra yükselişini hızlandıran kıymetli maden, 1310 – 1313 dolar arasında dalgalandı. Gram altın ise dolar kurunun 5,58 liraya kadar yükselmesiyle birlikte 235 liranın üzerini gördü.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, “Döviz piyasalarının büyük kısmında olduğu gibi, altın yeni yönlendirici faktörler beklerken, uyku haline döndü,” ifadelerini kullandı. Dünya genelinde merkez bankalarının güvercin bir tutum aldığını belirten Halley, ticaret gerilimleri ve Avrupa’da jeopolitik riske dikkat çekti.

Halley, altın fiyatlarının mevcut risklerle 1300 dolar bölgesinde iyi destek bulmaya devam ettiğini dile getirdi.

Altın 1300 Dolar DesteğiPictet Group döviz stratejisti Luc Luyet ise altının kısa vadede iki yönlü, 2020 yılında ise daha çok yukarı yönlü hareket etmesini beklediğini açıkladı. Luyet, ABD ekonomisinin görece sağlıklı olması ve küresel büyümenin Euro Bölgesi ile Çin ekonomisinin iyileşmesiyle 2019 yılının ikinci yarısında toparlanmasının beklenmesiyle birlikte değerli metalin zorlukla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Luyet, jeopolitik belirsizliklerin azalabileceğine dikkat çekerek, ABD-Çin arasında ticaret anlaşmasına gidileceği ve İngiltere’nin anlaşmasız Brexit ihtimalinden kurtulacağı varsayımına bağlı olarak bu düşüncede olduğunu açıkladı. Dün yaptığı açıklamalarda, “Eğer siyasi risklerin gelecek birkaç ayda geride kalacağı konusunda haklıysak, bu büyüme görünümü için destekleyici ve altın için negatif olur,” ifadelerini kullandı.

Luyet altın için hala görece temkinli olduğunu açıklarken, özellikle yılın ilk yarısı için dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Gelecek birkaç ayda ise altın için aşağı yönlü potansiyelin yukarı yönlü potansiyelin üzerinde olmasını öngördüğünü söyledi.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı